2010-07-25 11:24:52
1. hayır

Recep Tayyib ve 12 Eylül

Ahmet Kaya yıllar önce şarksını yapmıştı: “kitaplar sobada yanmış, ah sazlar duvarda kalmış, güzelim şarkılar yağmalanmıştır” diye…

Şimdi ne acıdır ki hem Ahmet Kaya, hem Şarkıları, hem de şarkılarında kullandığı şiirler yağmalanıyor. Ne için? Siyasi hesaplar için her bir inceliği gözünü kırpmadan harcayacak biri tarafından yapılıyor, sırf şahsi siyasi geleceği için. Sanmayın ki memleket aşkı için

Unuturuz da her şey değil! Örneğin 12 Eylül’ün neden olduğunu, nasıl olduğunu, kimlerle olduğunu, kimlere karşı yapıldığını ve kimleri palazlandırdığını çok iyi biliyoruz. O süreçten beslenip de semirenlerin şimdi ülkeyi nasıl yönettiğini de görüyoruz. İşte o 12 Eylül çocukları şimdi kalmış 12 Eylülle hesaplaşacağız diyorlar, yanlarına da eskili yenili dönek solcu sürüsünü almışlar. Gözyaşlarıyla şiirler okuyorlar. Yapmayın. O anayasanızın 12 Eylülle hesaplaşmak gibi bir derdi yok, mutlak saltanatlarının kapılarını sonuna kadar açmak derdindeler sadece, 12 Eylül işin paravanı, yalanı dolanı.

Amerika’nın 12 Eylülcüler için kullandığı ifade şudur: “Bizim çocuklar sonunda başardı!” Her türlü icazeti ve himayeyi Amerika’dan alan bu iktidar ve ağababaları ve garnitürleri bal gibi o “bizim çocuklar” çemberindedir. Sonuçta 12 Eylülcüler ve Akpciler aynı bahçenin çocuklarıdır.

0radaki 12 Eylül olmasaydı, başbakan, cumhurbaşkanı, bakan, deli zengin birileri değildiniz; mahalle kabadayısı (çakma olanından) veya emekli iett şoförü, Arabistan’da tüccar filan, Albaraka çalışanı, kasaba avukatı, işleri rast gitmeyen girişimci( destek filan alamayacaklardı ya, o yüzde işleri rast gitmeyen) gemici değil de belki bisküvi pazarlamacısı ve saire olacaktınız muhtemelen. Bu yüzden sizi büyütenlere karşı bu kadar hayırsız olmayın, biraz vefalı olun. Şiirleri, şarkıları, ölüleri, üzerinden zavallıca bir siyaset yürüttüğünüz isimleri de rahat bırakın.

O zaman bu da, “Neden hayır?”ın ilk yazısı olsun…

Yazar: Editor