2010-09-08 11:55:52
birkaç kelam

I

Arkeolog arkadaşımız sevgili Hüseyin Adıbelli şöyle bir not bırakmış sayfamıza Alliaoni ile ilgili. Dileriz Orman bakanı da konuyla ilgili daha kapsamlı araştırmalara girişmiştir.

“İzmir’in Bergama İlçesi’nin 18 km. kuzeydoğusunda yer alan Alliaoni, dünyanın sağlam kalmış antik ılıcası kompleksi veya Hydroterapi (suyla tedavi) merkezi olarak dikkat çekmektedir. Antik kent, Yortanlı Barajı göleti alanında olduğu ve sular altında kalacağı için önceden planlanan kurtarma kazıları ile açığa çıkarılmış ve Sağlık Tanrısı Asklepion’un yurdu olarak bilim alanında yerini almıştır. Kentte Roma İmparatorluk Dönemi’nde (M.S. 2. yüzyıl) pek çok kült merkezinde olduğu gibi büyük bir bayındırlık faaliyeti yaşanmıştır. Kazılarda   ortaya çıkartılan yapıların büyük bir kısmı bu döneme aittir. Ilıcanın yanı sıra, köprüler, caddeler, sokaklar, propylon ve nympheum önemli yapılar arasındadır.

 

1998 yılından bu yana Paşa Ilıcası merkez olmak üzere baraj su toplama havzası içinde kalan alanda kurtarma kazı çalışmaları aralıksız sürmektedir. Eğer projeden vazgeçilmezse ve baraj su toplanmaya başlandığı günden itibaren Alliaoni tamamen sular altında kalacaktır.”

II

U2 konserinde Bono mudur senet midir kimdir (Tamam, kötü espri: )) Başmüzakereci Egemen Bağış’ı (bence sipariş üzerine, ya da onca milyon dolar hatırına, ne bileyim işte) övecek olmuş. Dinleyicilerden bir yuhalama… Ne güzel… Ülkeye olan inancımızın, umudumuzun “hala” devam ettiğine-edeceğine dair güzel bir işaret…

III

Şimdi şöyle dürttü şeytan: Ulan, Bilal Kısa bize gelecekti, her şey bitmiş gibiydi, uçak biletleri bile yollanmıştı adama, Mersin maçını izleyecek ve imzayı atacaktı, bir de baktık ki Karşıyaka’ya atıvermiş imzayı…

Şeytanın nasıl dürttüğünü anladınız. Kemal hoca takmış ya kafayı o tarafa gidecek, e Bilal da hakikaten sağlam oyuncu… Adanaspor’da olacağına, gideceğim takımda olsun, demiş midir, bence demiştir! Ne dersiniz, bu da ikinci bir Hikmet Karaman vakası değil mi? Ona Kemal Karaman demekte haksız mıyız şimdi!

Not: Az önce fark ettim adanaspor.org'da "Mustafa" arkadaşımız zaten vurgulamış aynı noktayı, aklın yolu birdir: ))
Yazar: Editor