2011-04-16 10:35:47
birkaç yerden bakınca

Şu Maç

Bari şu Güngören’i yenelim’den başka ne denebilir ki artık? 3 puandan başka ne istenebilir? Bari kalan üç dört haftaya nispeten sakin kafayla girelim’den başka ne yazılabilir bu tatlı nisan havasında? Neden yenmeliyiz ve nasıl yenmeliyiz sorularının da hiçbir kıymeti kalmamıştır.

http://us.cdn2.123rf.com/168nwm/sabilin/sabilin1007/sabilin100700008.jpg

Tribün

Tribünleri diri tutan iki etken vardır; biri elbette başarıdır, bildiğimiz gibi. Gerçi bu sırada bir yığılma da olur. Sadece bir şampiyonluk havasına istinaden o tribünleri asli olmayan unsurlar da doldurabilir, bırakın Adanaspor’u futbolla bile ilgisi olmayan bir “seyirci” kitlesi hakim olabilir maratona. Bu aslında çok da iyi bir durum değildir. Çünkü o niteliksiz yoğunluk takımı belli bir noktada demoralize de edebilir. örnekleri çokça görülmüştür.

Tribünü diri tutan etkenlerden diğeri ise şimdiki pozisyonumuzdur, bir küme düşme tehlikesi… Bu anların farklı bir özelliği söz konusudur taraftar açısından. söz konusu süreçte gerçek taraftar kendini gösterir. Seyirci değil, taraftardır gelen, takımın gerçek tutkunudur, tam da o sırada kaygıları hatta korkuları vardır, ne kaybedeceğinin farkındadır, bu sebepten takımına daha sıkı sarılmıştır. Yani kriz anlarının taraftarı harbi kötü gün dostudur.

Futbolcu

Bu sıralar futbolcu ne hisseder, tam bilemem. Çünkü devir fena profesyoneldir. Maçtan önce ne düşünürler, ne konuşurlar bilemem. Forma aşkı, taraftarlık algısı ne düzeydedir ölçemem. Acaba orada herkes aynı hissiyatta mıdır? Bunu ancak bir futbolcunun ağzından öğrenebiliriz. Örneğin adını vermeden herhangi bir futbolcu sürecin en samimi itirafını yapabilir. Futbolcuyu günümüzde paradan daha güçlü bir şekilde havaya sokacak ne var acaba?

Sonuç

Bu maç önemlidir,

taraftar meselenin farkındadır,

ve fakat top futbolcudadır. O sınavı verecek olan futbolcularımızın kendisidir? Güngören’i yenecek güçleri fazlasıyla var, bakalım bu galibiyeti ne kadar önemseyecekler yani hangi “dikkatle” sarılacaklardır maça?

Özellikle defans bloğunda!

Yazar: Editor