2008-05-23 13:00:45
eski bir hesap

Bu yazımızı 2 Mart 2007 tarihinde adanaspor.org’da yayımlamıştık. Şimdi yine yayımlıyoruz burada. Hep yayımlayacağız. Hıncal Uluç bir cevap verene veya Adanaspor Camiasından özür dileyene kadar

"Hıncal Uluç’a Bir Cevaptır"

Bu da nerden çıktı?’’diyeceksiniz şimdi haklı olarak. Açıklayayım efendim:
Konu,2005–2006 futbol sezonunun başından, NTV’de yayınlanan ‘’90 Dakika’’adlı programdan Mehmet Demirkol’un ilk haftaları henüz. Programın hemen başında yorumcu Mehmet Demirkol gayet insani ve futbolun içinde pek şık duran bir ‘‘adam’’hassasiyetiyle ‘‘Adanaspor gibi bir takımın artık liglerde olmamasından duyduğu üzüntüyü’’dile getirecek ve konuyu muhtemelen ülke futbolunun içinde bulunduğu duruma bağlayacakken futbolun ve bilumum konuların ıvır zıvır profesörü(!) Hıncal Uluç lafı Mehmet Demirkol’un ağzına tıkayıverdi. Hazret her zamanki abartılı ve içi boş üslübuyla; bunun bir anlamda iyi olduğunu, şehrin iki takımı artık taşıyamadığını, zaten Adanademirspor’un Adana’nın daha eski takımı olduğunu, taraftarların tek takımda birleşeceğini geveledi. Bu çerçevede birkaç laf etti sonuçta. Son derece önemsiz gördüğü bu konuyu da kapatıverdi. Kendi futbol dünyasının iki buçuk takımlı ligine döndü; çünkü Galatasaray’ının iki faulünün, bir sarı kartının, verilmeyen gölünün peşindeydi zat-ı muhterem.

Oysa onca programda arz-ı endam edip sanattan, duyarlılıktan, estetikten insaniyetten, bilmem neyden bahseden Hıncal Uluç, o sıralarda artık tarih olan Adanaspor’un adını duyunca bile gözleri dolan taraftarının duygularını anlamaktan veya anlamaya çalışmaktan çok uzaktı.Öyle ya, ona göre Galatasaray dışındaki tüm takımlar ‘‘Çatladıkapıspor’’du. Hele artık kapanmış bir kulüp hatırşinas bir insanın(Mehmet Demirkol)anmasına bile değmezdi. Çünkü Hıncal Uluç kazananın yanındadır; adaletten, hukuktan, özgürlükten filan bahseder ya o güçlüden yanadır; bakmayın öyle konuştuğuna. Onun dünyasında(yarı entelektüelimsi lümpen burjuva dünyasında) gemileri fırtınalarda kalmaya pek tahammül edemez, güvenli bir liman hep olur, güçsüze omuz vermeye gelemez. Bindiği gemi batacak olursa da farelerden önce terk eder orayı. Marjinal gibi durur; ama sistemin ortasındadır. Muhalifçe davranır ne var ki iktidarın kucağındadır. Uygar ilerici numarası yapar; fakat muhafazakâr bir fikriyatın iskele babasıdır.

Bu sözleri aslında fazlasıyla hak eden Hıncal Uluç’un, o duyarsızlığını, küçük gören tavrını hiçbir zaman hak etmeyen Adanaspor kendi külünden doğarak o ‘‘yüzeysel’’tahmini yorumcunun kendi zırvalar çöplüğüne iade etmiştir.Adana’nın bir de Adanaspor’u vardır. Adana’nın ikinci takımı değildir, takımlarından biridir ’’Olmasa da olur’’ buyurmasının muhatabı asla değildir.
‘‘Belki şimdi biz biraz kederliyiz’’; ama elimizde bayraklarla, boynumuzda atkılarla, marşlarla yine bu şehirdeyiz. Bu uzun yolculuğa bizim yüreğimiz yeter. ’’Dostum’’ dediği Cem Uzan’a vaktiyle, ‘‘İstanbulspor’u bırak Adanaspor’u şampiyon yapmaya bak; çünkü orada bu potansiyel var.’’ gibi bir öneride bulunan Hıncal Uluç, yukarıda da bahsettiğimiz o güçlüden yana olma, iyi gün dostu olma psikolojisiyle bunları unutmuştur; NTV’deki o lafları da.

AMA BİZ UNUTMADIK” ...CEVAPTIR

Yazar: Editor