2009-11-05 19:05:24
futbolcu konuşuyor

Başkalaşan Taraftar

http://ul.gcg.me/files/2009-11/The_6th_Espada_by_Bleach_Fanatics.jpg

İbrahim Toraman: “Her zaman övündüğümüz Beşiktaş taraftarı gitmiş yerine bambaşka bir taraftar gelmiş.” diyor. Az önce alt yazıda geçti, oradan gördüm.

Bir futbolcunun bu kadar net bir tavır sergilemesi alıştığımız bir şey değil. Futbolcular da çoğu zaman seyirciler gibi klişelerle konuşur:

Büyük camia, müthiş taraftar, formaya layık olmak gibi... Ama böyle cesur bir çıkış… Pek yok. Elbette hedef olmaktan çekinir futbolcu, çünkü kimi serseri mayın taraftarın nerede patlayacağı bilinmez. Zordur binlerce taraftarı karşına almak.

Bilmem taraftar evine gidince, başını yastığa koyunca bir iç hesaplaşmaya girer mi? Ne tür bir taraftarım, gerçekten takımın taraftarı mıyım yoksa kendimin taraftarı mıyım? Hangi taraftayım? Çok yazdık bu konuyla ilgili olarak. İbrahim Toraman’ın bu çıkışı heyecanlandırdı da tekrar yazdık.

Laf lafı açınca devam edelim o zaman: Futbolcu da dişe dokunur laflar etmeli, hakkını sözleşmelerin sıfırlarının çokluğu dışında da aramalı; örneğin kendine ve arkadaşlarına, takımına yönelik bazı saldırılarda sessiz kalmamalı, taraftar eleştirilecekse bunu yapmalı, böyle olunca bizler onlara daha çok hürmet etmeli, hatta (lafı açmışken bir depar atıp şöyle de derim) futbolculuk sonrasını da düşünerek bazı haklarını güvence altına almak için sendikalaşmalı.

Korkunç paraların döndüğü bu sektörde, başroldekilerin bu anlamda örgütsüz olmaları zaten yeterince garip bir durum, bu gariplik sessizlikle izdivaç kurmamalı.

Evet, günümüz tribünlerinde, çoğu zaman, “en büyük taraftar futbolcular sahtekâr” gibisinden laflar eski bir masalın sözleridir. İnandırıcılığı kalmamıştır. Çünkü başkalaşan ülkem gibi tribün de başkalaşmıştır. Has taraftar gitmiş yerine enteresan kalabalıklar gelmiştir.

Yaşar Kemal’in dediği gibi adeta

o güzel insanlar güzel atlara binip gitmiştir.”

Yazar: Editor