2011-03-18 09:41:03
gündem

Ülkenin ve hatta dünyanın hakiki gündemlerinden kaçmak kafayı kuma gömmektir. Sorunları yok saymak, onların gerçekten yok olduğu anlamına gelmez. Dertler orada ortada öylece duruyor.

_______________________________

http://www.openclipart.org/image/250px/svg_to_png/nuclear_power_-_no_thanks.png

Bir köşe yazarının da dediği gibi, dünya neyi konuşuyor biz neyi konuşuyoruz. Bir ülke önce doğal afetlerden sonra kendi hatasından, ki nükleer enerji hatasıdır bu, kabuslar yaşar ve yaşatırken biz meseleli bir türkücünün meselesine düşmüşüz. Ne güzel gündem!

Ülkede asıl gündem bu esnada yine toz duman…

Gazeteciler hala terörist,

İşsizlik hala tavan,

Yoksulluk kader oldu,

Bağımsız yargı mevta,

Muhalif her hareket kıskaçta,

Benzin fiyatları dalgalanmada,

Yandaşlar gazda,

Cahillik iktidarda…

 

Başbakanımız nükleer eleştiriye evdeki tüplerle karşılık veriyor. Böylece de muhtemel tehlikeyi eşitliyor, kendi hesabında. Çözüm önerileri harika, zannedersin ki bir kabile devletiyiz ve liderimiz bize bozkır veya çöl hayatının tecrübeleriyle öğütler veriyor, yaşamda kalma dersleri filan. İçki yerine meyve öneriyordu… Üç çocuk diyordu, hani kabile savaşlarında eli silah tutan her bir insana ihtiyaç var ya…

Ülkenin ve hatta dünyanın hakiki gündemlerinden kaçmak kafayı kuma gömmektir. Sorunları yok saymak, onların gerçekten yok olduğu anlamına gelmez. Dertler orada ortada öylece duruyor. Bunlara kafa yormak, bunları tartışmak, başkasının evrensel derdini de kendimize dert etmek insani davranışlardır gibi geliyor bana.

Japonya örneğinden sonra, nükleer enerji daha bir tartışılır oldu. Doğru bir tartışmadır. Bunu tartışmayıp da neye odaklanacağız? Şahsi ilişkilerinin ne cinste olduğunu bilemediğimiz bir şöhretliyi mi yerleştireceğiz ülke sorunlarının ortasına?

Nükleer risklerle enerji elde etme sürecini masum eylemler silsilesi gibi göstermeye çalışmak önce cahillikse sonra mutlaka gaflettir. Hele bizim gibi bir ülkede, doğanın muhteşem güzelliğinde ve idarenin basiretsizliğinde, olsa olsa intihardır.

Yetmez, ama size de hayır nükleerinize de hayır…

Yazar: Editor