2011-10-10 08:04:03
haftaya başlarkenki asabiyet

Giriş 

http://2.bp.blogspot.com/-ayKtUzL3BpY/Tgn33tzvGkI/AAAAAAAAAVM/moP7i1chyA8/s400/elif+%25C5%259Fafak3.Jpeg

Yurdumda ve memleketimde bir pazartesi de böylece başlar. Uyanıp yataktan kalktın mı ne hafta başı derdi kalır ne korkusu ne de klişe sendromu. Bir de çıktık ya sabah trafiğinden… Ve girişelim muhalif yazılara, ilk kurbanımız Elif Şafak bu hafta.

Dün Elif Şafak söyleşisi vardı BirGün gazetesinde. BirGün nasıl bir ihtiyacı neden duydu ki de E. Şafak ile bir röportaj yaptı, bilmem. Yine dünyanın en standart laflarıyla konuşmuş mega yazar. Neler demiş bir iki alıntı yapayım:

  • Son kitabını tek bir cümleyle özetliyor/muş, “şu hayatta insan en çok sevdiklerini acıtır…” Ee? Onca yaygaradan sonra çıkan bu mu?
  • “Bizde edebiyat okurundan ziyade elit kesim içindeki adacıklar son derece hoyrat.” demiş. “adacıklar” ha! Yahu ne cins bir sığlıktır bu, nasıl bir harcıalemliktir?
  • “Türkiye’de eleştiri mekanizması ekseriya acımasız ve hep ama hep şahsi.” Ama her yazar, yazdığı kadardır, değil mi Elifçiğim. Eleştiri de neticede yazılana dairdir ve bir yazarın ülkede çizdiği profile. Ne yani, Emily Brontë mi diyecektik sana durduk yerde...
  • İskender'in kapağı empati kurmaya, kendini bir başkasının yerine koymaya da çağırıyor. diyor. Şu klişelerden sonra neyden şikâyet ediyor?
  • “Ve bir de erkekliğin inşasında kadınların oynadığı rolle yüzleşmemiz lazım.”mış! Oo yee Elif Şafak...
  • Romanda değindiği tasavvuf yoğunluğu için şöyle diyor: “Bir pencere, bir meltem, bir katre, o kadar yeter.” Yazar dediğin böyle konuşur!
  • “Tasavvuf hep benimle. Farklı farklı mevsimlerden geçerek elbette.” de demiş. Farklı mevsimlerden geçmek! Ben niye böyle laflar edemiyorum:(
  • Kadıncağızın toplumsal mesajları samimiyetsiz, yalandan söylenmiş, kof, klişenin ayağa düşmüş olanı, düttürü, empati, katre, meltem! Hay bin şafak attı bende...

Ve de “Her dönem kendi idealistlerini, kendi düşünürlerini, kendi Don Kişotlarını yaratır” diyor! Evet! Her dönemin kendi yazarını yarattığı gibi.

Değil mi Ms Shafak!

Yazar: Editor