2010-03-23 05:07:21
hayatımızdan sahneler

Oymacı Ustalar

http://ul.gcg.me/files/2010-03/oymac__lar3.jpg
  • Bir zamanlar, örneğin 80’lerde Sucuzade, Hürriyet, Havuzlubahçe, yer yer Akkapı, Obalar Caddesi sokakları civarı oymacı atölyeleriyle dolu olurdu. Yan yana, karşı karşıya dükkânlar sıralanırdı. Hâlâ var bu küçük mekânlar ama tabi ki o eski yoğunluğunda değil. Çünkü mobilyacılıkta tüketim mantığı değiştirilince üretim buna göre şekillendi.
  • Büyük mağazalar kalitesiz ürünü ucuza satarken, seri üretimlerle estetiği de törpülerken, bankalarla kurdukları tuzaklarla müşteri-vatandaşı rahatlıkla kandırabilecek seri tüketim imkânları da sunarken geride sadece zanaat değil bir sanat da icra eden binlerce esnafı adeta izbe sokaklara gömmüştür.
http://ul.gcg.me/files/2010-03/oymac__lar2.jpg
  • Oymacılar, iskeletçiler, mobilyacılar, presçiler, lakeciler, döşemeciler, malzemeciler bu iş hayatının sayfalarından çekilir olmuşlardır. Böyle olunca hem küçük esnafın ekonomik varlığı tehlikeye düşmüş hem de sonucunda bir neslin yok olması söz konusu olmuştur. Evet; dünyamızda sadece kuşların, çeşitli memeliler soyu tükenmiyor işte; kültür hayatımızın da bir parçası olan bu el emeği işlerin de soyu tükenmektedir, çünkü kapitalizmin paradan, yani kendi kazancından başka bir hesabı yoktur.
  • Aynı zanlı tüm dünyayı yüzyıllardır kaynakları, türleri, doğasıyla yok ederken yanında bir tür tsunamiyle küçük işletmeleri de söküp götürmektedir. Bu anlamda bakkalların, manavların, kasapların, ayakkabı imalatçılarının, mücellitlerin, kazancıların, kalaycıların geleceği AVM’lerin ve benzeri dev şirketlerin ellerinde ufalanmaktadır. Yok olmaktadır.
  • Ülkeyi yönetenler, genetik bir mirasla, ağababalarının birer seri katil işbirlikçileri, tetikçileri olduğu için de bu esnafın yok oluşlarını kayda bile almamışlardır. Onları ancak bir avcının avını yerken umursadığı veya dikkate aldığı kadar umursayıp önemsemişlerdir.
  • Geçenlerde örneğin bu güzel ülkemin bir başbakanı AVM açılışı yaparken bakkallarla adeta dalga geçerek onların da birleşip o manada bir şeyler yapmaları gerektiğini en “samimi ve kalbi” duygularıyla ifade etmiştir. Buralarda da küçük imalatçının, ustaların vaziyeti böyle…
            http://ul.gcg.me/files/2010-03/oymac___u.jpg   http://ul.gcg.me/files/2010-03/oymac__lar1.jpg

Çocukluk zamanlarından beri aşina olduğum, fotoğrafını belleğimde tokmakların iskarpilelerde çıkardığı seslerle tamamladığım bir oymacı atölyesi bulmak için Adana’nın Sarıyakup Mahallesinin sokaklarına daldım. Bulduğum atölye yine çocukluktan beri tanıdığım Ali Ustanın dükkanıydı; Ali Görgün, namı diğer Domdom Ali…

  • Selamünaleyküm, aleykümselâm, derken girdik mevzuya.

    Hikayenin devamı için Foto-yorum’u tıklayınız.__

  • Bu çalışmayı devam ettireceğiz, Adana'nın her bir inceliğini belgelemek için. Önerilerinizi, yardımlarınızı bekliyoruz...
Yazar: Editor