2011-07-12 12:27:00
kimdir nedir

Cengiz Çandar Olmak

http://www.odatv.com/images/2011_03/2011_03_12/cengiz-candar-odatvyi-neden-sevmez-1203111200_l.jpg

Ama Bir Cengiz Çandar almak sadece gazeteci olmak değildir, orada bambaşka meziyetler ve münasebetler aşikârdır. Hiçbir gazeteciye nasip olmayacak mevki ve makam Akp tarafından ona cömertlikle ihsan eylenmiştir. Örneğin Dışişleri Bakanıyla yan yana olup Suriye Devlet Başkanı ile görüşme yapacak yetki ve salahiyet vardır onda. Kendisi de bu görüşmeleri zaten TV’lerde kebap yer gibi iştah ve keyifle anlatıyor.

Sahi kimdir Cengiz Çandar?

  • TV tartışmalarının pervasız adamı, cesaretini nerden aldığını bilmediğim gazeteci…
  • Talas Amerikan okulunda okumuş ortaokulu.
  • Sonra lise Tarsus Amerikan Kolejinde bitmiş.
  • 1970 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış Münasebetler Bölümü'nü bitirmiş.
  • Kısa bir süre ODTÜ İdari İlimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde asistan olarak görev yapmış.
  • 68 kuşağı gençlik hareketlerine katılması ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği Başkanı olarak faaliyetlerde bulunduğundan 12 Mart Askeri Müdahalesi'nin sakıncalıları arasına girmiş.
  • Yurtdışına kaçmış. Filistin direnişi çerçevesinde Şam’da, Beyrut’ta ve daha sonra sırasıyla Cenevre, Paris ve Amsterdam’da yaşadıktan sonra 1974 yılında Türkiye’ye dönmüş.

Sonra gazetecilik, en soldan en sağa kayan bir istikbal… Danışmanlıklar ve saireler…

Ki "dönek yazar çizer" geleneğinin en güçlü ve en tipik örneği; Mehmet Barlas, Oral Çalışlar filan yanında talebe kalır.

Zahmetli, meşakkatli, emek ve sabır isteyen bir meslek Cengiz Çandar olmak…

12 Eylülden önce, yani solculuğun moda olduğu zamanlarda solcu, Özal’ın moda olduğu zamanlarda Özalcı, derken Çillerci ve malum şimdi fanatik Akpci… Bir de sıkı bir Fenerbahçeliymiş, bunu öğrendik şu süreçte. (Yani iyi ki Fenerbahçeli değilmişim, dedim kendi kendime…)

 

Bakın Akşam'da O. Eğin vaktiyle şöyle yazmış onun için (şimdi ne yazar bilmiyorum):

‘Kimdir ve neye hizmet eder’

“Yabancı gazetelere bakıyorsunuz, hiç şaşmadan ondan demeç kullanıyorlar. Türkiye’ye yerleşen yabancı gazetecilere ilk olarak onun adı veriliyor. ’Gidin görüşün’ diye ’kuşaktan kuşağa’ iletişim bilgileri aktarılıyor.
Diplomatlar, büyükelçiler ilk olarak onu ağırlıyor. Davetlerin baş konuğu...
Burs alıp Amerika’ya davet edilen de o, Filistin kamplarında eğitim gören de. Hem de Avrupa Birliği için parasıyla makale yazan...
Parti kuruluşunda yer alıp, siyasetçilik oynayan o. Cumhurbaşkanı Özal’a özel danışman olarak görev yapan...
Hem Amerikancı, hem Humeynici... Hem sağcı, hem solcu... Daha neler
neler...
Gazetecilik dışındaki bütün enerjisini diplomasi trafiğiyle geçiriyor. Yabancıları bilgilendirmek konusunda kendisini tek temsilci atamış, belli ki.
’Siz başkalarını boş verin, beni dinleyin yeter’ diye ikna ediyor. İyi İngilizce konuşuyor.
En son Amerikan Büyükelçisi’ne had bildirmeye kalkmış, hükümetin bir görevlisi gibi konuşmaya, devam eden soruşturmalar hakkında çarpıtılmış yorumlar yapmış.
Belli ki sıradan, bildiğimiz anlamda bir gazeteci değil. Sanki bir misyonu var. Ya da hayatı boyunca değişen misyonlar ediniyor.
Cengiz Çandar tam olarak kimdir ve ne yapar? Son zamanlarda onun hakkında daha fazla düşünüyorum.”


Şöyle bağlayacağım. Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım sorgu sürecinin fena muhalifi. Bu sorgu yöntemini adil bulmuyor (hemfikiriz bu konuda). Bu işte bir terslik var diyor (Bizce de terslik var evet.) Ama aynı nitelikteki malum davaları sonuna kadar destekliyor.

Başbakan’ın ilk seçildiğinde uygulanan yasa ayarlamasına gık etmiyor, Chp’nin yemin boykotuyla fena gırgır geçiyor. Yani aynı ipte farklı oyunlar sahneleyebilecek kadar pratik ve kıvrak bir siyasi manevraya sahip. Sanırım Akp onu, önce mebus sonra bakan yapma konusunda, henüz fark edemedi. Ve sanırım kendisi de bir dışişleri bakanlığını pek güzel hayal etmiştir. Ama kısmet işte…

Özetle, zor iş be Cengiz Çandar olmak, şu kargaşada. Şahsen ben hiç istemezdim.Bilgi birikimim ve cesaretim ve tecrübem yetmez ve yüreğim dayanmaz zaten... böylesine...

Yazar: Editor