2010-06-25 22:10:48
kırın o sömürü zincirini

Dershaneler Ne İş Yapar?

http://ul.gcg.me/files/2010-06/bag-of-money.jpg

Bana sorarsanız hiçbir iş yapmaz. Eğitim ve öğretim mahiyetinde hiçbir iş yapmaz yani. Yoksa ticari anlamda bir şeyler yaparlar. Kendi ceplerini doldurmak için çabalıyorlardır evet. Üstelik ciddi bir kayıt dışı ekonomi oluşturarak çabalıyorlardır. Milyonlarca öğrencinin, daha çok sayıda milyonlarca ailenin maneviyatını ve maddiyatını bozarak çabalıyorlardır. Çalıştırdıkları öğretmenleri sömürerek çabalıyorlardır. Onlara göre başarılı öğrenci reklam malzemesidir evvela (ki o öğrencilerin dershaneye filan ihtiyacı da yoktur hakikatte), başarısız öğrenci de öğrenci filan değil doğrudan müşteridir. (Canım hiçbir şey öğretmezler mi onca zamanda, diyeceksiniz. O kadarını okuldaki öğretmen zaten öğretiyor merak etmeyin. Dershanelerrin yaptığı işin cilası, inanın. Kazanan öğrenci dershanesiz de kazanabilecek öğrencidir. Örneğin geçen sene Adana birincisi Türkiye yedincisi olan öğrencinin hiçbir dershaneye gitmeden bunu başardığı ayrı bir nottur.)

Hele stajyer öğretmenlerin iflahını gevreterek, milli eğitimin aczinden çaresiz kalan insanların bu durumlarını kullanarak onları üç kuruşa saatlerce ve saatlerce çalıştırarak çabalıyorlardır, sırf dershane patronlarının ceplerini düşünerek, kollayarak… Çok iyi biliyorum ülkenin en büyük dershane sömürü zincirini oluşturan kurumun örneğin işten ayrılan öğretmenin bırakın tazminatını, hak edilmiş aylıklarını vermediğini yani bir anlamda gasp ettiğini; öğretmenlerin kişisel bilgi ve deneyimleriyle oluşturdukları sorularla bir tür asalak kazancı sağladıklarını…

Dershanelerin kapanması ülke eğitimine yapılacak en büyük iyiliklerden biridir. Ama önce öğretmen açığına uygun öğretmen tayinlerinin yapılması, öğretmenlerin dershane patronlarının sarmalından kurtulmalarının sağlanması, binlerce insanın o umutsuz bataklıktan kurtarılması gerekmektedir. Yani bu an devletin tam da baba olması gerektiği bir andır. Siz bakmayın onların eğitim öğretim laflarına, orada tek ilah paradır. Devletin de o tekere çomak sokmasının zamanıdır.

Konunun devamı yeni yazıda…

Yazar: Editor