2011-09-17 01:22:45
meğer top bizi sevmemiş

Levent Eriş Faciası 1

Bu maçta kötü bir Adanaspor vardı. Önce bunu kabul edelim. Sonra şunu ekleyelim, deplasmanda yenmek varsa evinde de yenilmek vardır. Olağan işlerden bunlar. Bir de şu vardır ki 2. haftada başımıza gelmesi belki dank ettirir kafaları: papaz her zaman pilav yemez. Ayrıca geçen hafta nasıl övdüysek bu maçta da yerme hakkımız vardır, şimdi bunu kullanıyoruz.

Evimizde muhtemelen alacağımız maçı kaybettik. Efkarlıyız. Ki gecenin ikisine bıraktık maç yazısını, haddini aşan laflar etmemek için yenilginin sıcağında. Yenildik evet, fakat bunun tek sorumlusu var; o da özellikle golde enteresan bir hata yapan Onur değil, konsolosluk günlerine çabucak dönen Bülent de değil, ileride doğru düzgün pas alamayıp bocalayan Emre de değil, girişinin 2. dakikasında kırmızı kart gören Rahman da değil, Tolgahan da değil tribünü dolduran taraftar da değil, ben de değilim…

Başlıkta dedik aslında diyeceğimizi, bu maçı katleden Levent Eriş’tir. Kenardan yaptığı o teatral atraksiyonlar onu bu sorumluluktan kurtarmaz. Karşısındaki vasat hocaya yenilen bizim “adam kayıran” hocanın kendisidir.

Elinde bu maçı ve daha birçok maçı alacak bir kadro var, buna şu mağlubiyete rağmen inanıyorum; geçen haftaki galibiyette şen yazılar yazıp nihai bir zafere inancımızı kafadan ilan ettiğimiz gibi inanıyorum. Ama hocanın kendisi bunu göremiyorsa bizim buradan gazel okumamızın hiçbir anlamı yok.

Biri Levent Eriş’e söylesin bizi zaten dinleyen olmaz, yahu olmasın da. Ama Adanaspor teknik direktör öğütür. Bunların sonuncusu pek ala kendisi de olabilir. Bunu önlemek için yapacağı şeyler var, geçen sezonki hocaların yaptığı hatayı yapmasın yeter. O formayı hak edene vermesi kendisinin de kurutuluşu olacaktır, değilse teknik direktör mezarlığımızda onun da taşı hazırdır. Eğer Adanaspor’u ve kendini kurtarmak istiyorsa elini prizden çeksin bir zahmet.

Biri Levent hocaya söylesin takımda Talha gibi bir oyuncu var, fark edilmemiştir diye büyük harflerle yazayım, TALHA! Takımda kimse babamızın oğlu değil, kimseyi de şahsen bilmeyiz tanımayız, derdimiz Adanaspor. Ama onun da derdi Adanaspor olsun, işi birilerine takımda yer açmak olmasın.

Sayın hocam, mesela Emre’den gerçekten faydalanmak istiyorsanız onu Bülent’le oynatmayınız, aynı durum diğer oyuncular için de geçerlidir. Tribüne oynayacağınıza bir iki tepki alan Emre’yi oyunda tutup onun yanına Talha’yı alarak keşke gerçekten galibiyete oynasaydınız. Derdimiz size işinizi öğretmek değil, ama deyim tam yerinde diye kullanıyorum; yahu görünen köy de kılavuz istemez! Takımda onca genç oyuncu var, onların önünü açın geyiği de yapmayacağım, en pragmatik bir yaklaşımla bile Bülent’in yerine herhangi bir futbolcunun çok daha faydalı olacağı aşikardır. Ha, şu yazının amacı bu yenilginin acısını dolaylı da olsa Bülent’ten filan çıkarmak değildir. Sorumluluğun direkt sizde olduğunu net bir örnekle anlatmak için ter döküyoruz burada. Yoksa takımın geneli vahim durumdaydı. Fakat yine bunun sebebi sizsiniz. Ne yazık ki Onur Demirtaş şikâyetçi olduğumuz günlerine döndü, Fahri bu maçta da kayıp. Hücum bölgemiz hücum etmekten aciz. Bir Onur Akbay, biraz Anıl; hay Allah, devamını yazmak için düşünüyorum, biraz o, biraz bu! O kadar!

Neticede kötüydük ki yenildik. Lakin bu sıradan bir yenilgi değildir. Göz göre göre alınmış bir yenilgidir. Geçen haftanın erken golü galiba gözlerimize bir sis perdesi indirdi ve gerçekleri bir hafta rötarlı gördük, ama gördük. Siz de görünüz Levent hoca! Değilse haftaya Güngören deplasmanında Volkan’ı da oynatın tam olsun.

Not: Güngören galibiyeti olursa elbette o galibiyete göre yine umuda dair bir şeyler yazacağız, fakat her defasında daha temkinli olacağız. Neyse, dilerim haddini aşan bir yazı olmamıştır. Evet Levent hoca, bundan böyle övgünün de yerginin de tek muhatabı siz olacaksınız. Bundan sonra özellikle yergilerde mümkün olduğunca futbolcu adı anmayacağız, ansak da her defasında lafı size bağlayacağız.

Siz yanlış oyuncu oynattıkça Adanaspor da hedeften o kadar uzaklaşacaktır ve size olan inancımız her defasında daha çok azalacaktır.

Üstelik “top bizi sevmedi” klişesi ile kimseleri ikna edemezsiniz, böylece bir yenilgiye kılıf uyduramazsınız. Özeleştirinizi yapın ve yol yakınken hatanızdan dönün, bizim için değil, Adanaspor için! Eh, devamında da kendiniz için!

(Maç fotoğrafları için özür, geç oldu, belki ilerleyen saatlerde…)

Yazar: Editor