2012-01-09 13:06:38
nükleer korku devam ediyor

Yeni Bir Hafta

  • Buyurun bir haber alıntısıyla başlayalım haftaya sevgili arkadaşlar. 
  • Biraz can sıkıcı, gerçi tersi bir haber, mutluluk veren bir gelişme var mı ki güzelim memlekette biz de onu paylaşalım. 
  • Ama şu haberin can sıkıcı olup olmaması belli bir göreceliği de barındırmakta. 
  • Dileyen bu haberden mutlu da olur.

Diyor ki ‘Eninde sonunda bu santrali yapacağız.’

Diyoruz ki ‘Eninde sonunda gideceksiniz, bari daha az hasarla gidin, memleketi gevrettiniz bari doğa sağlam kalsın kalabildiğince.’

Neyse, Enerji bakanına uzatıyoruz mikrofonu:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kurulması planlanan nükleer santrallerle ilgili olarak, ‘Eninde sonunda biz bunu gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.’ dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de kurulması planlanan nükleer santralle ilgili olarak bir soru sorulması üzerine, 2 hafta önce proje şirketinin Mersin Akkuyu'daki nükleer güç santraliyle alakalı 700 milyon dolar ödenmiş sermaye aktarımı yaptığını hatırlattı ve sözlerine, 2 yıl içerisinde bu paranın 2,4 milyar dolar olacağını ekledi.

Taner Yıldız şöyle konuştu:

''Dünyada bir kısım ülkelerde iç politikaların yönetilmesi adına zaman zaman gerçeklerden ayrıldığı durumlar olabiliyor. Ama bizim kararlılığımızda, fikrimizde herhangi bir değişme yok. Nükleer güç santralleri hem sanayileşme açısından hem teknoloji açısından hem de enerji sektörü için bir ihtiyaçtır.

İşte bu ihtiyacın karşılanması için biz bunu Türkiye'ye 40 yıldan beri kazandırılamayan nükleer güç santralini kazandırmaya kararlıyız. Japonya'daki Fukuşima santralindeki sıkıntıdan dolayı, bizden kaynaklanmayan sebepler yüzünden her ne kadar gecikiyor olsa da eninde sonunda biz bunu gerçekleştirmeyi düşünüyoruz''

Yazar: Editor