2011-06-30 09:24:12
ölçüt ne?

Hangi Türkiye             :

http://www.free-clipart-pictures.net/free_clipart/money_clipart/money_clipart_banknote_coins.gif

Çünkü Türkiye ucuz ülkelerden biri olarak geçiyor haberlerde. O zaman biz hangi Türkiye’de yaşıyoruz? Veya ölçüt kimin bütçesi? Hayatını hükümetten nemalanarak geçirenler için muhakkak ki ucuz bir ülkedir Türkiye, fakat geri kalan insanlar için durum nasıldır?

Acaba elektrik, su, telefon faturaları ne âlemdedir? Benzini gündeme bile getirmiyorum. Bir file kaç paraya dolar? Etin kilosuna ne ödenir? Normal bir eve haftada kaç kilo et girer? Sigaralar, alkollü veya alkolsüz içecekler kaç paradır? Neticede onları içen önemli bir kitle var. Ülkede nasıl bir vergi zulmü uygulanmaktadır?

Evet! Bir ülkenin ucuz veya pahalı hayat koşullarına sahip olması neye göre belirlenir? Önce gelir düzeyine göre galiba.

Bir öğretmen ne kadar maaş alır? Asgari ücretler, insanca yaşama sınırının kaç bin kilometre uzağındadır? Bunun cevabını isterlerse ülkenin bir yarısı verebilir…

___________________

NTV’den not:

Son dönemdeki değer kaybıyla 26 ayın en düşük düzeyine gerileyen TL, dünyada dolar karşısında en güçsüz üçüncü para birimi oldu. Karışıklık yaşayan Kuzey Afrika ülkesi Tunus'un bile parası dolara karşı değerlendi.

Yunanistan’dan not:

Yunanistan'da yeni kemer sıkma önlemlerini protesto eden göstericiler, başkent Atina'da hem kendi aralarında hem de polisle çatıştı. Yunanistan parlamentosunun da bulunduğu Sindagma Meydanı'nda çıkan olaylarda, göstericiler birbirlerine şişe ve çeşitli cisimler fırlattı. Olaylarda bir kişi yaralandı. Ayrıca, Çevik Kuvvet (MAT) ekipleri ile göstericiler arasında arbede çıktı. MAT ekipleri, göstericileri göz yaşartıcı gaz ile dağıttı.

Yazar: Editor