2010-10-10 09:57:13
protesto ya da sirk gösterisi

Kusturica Üzerinden Siyaset

http://ul.gcg.me/files/2010-10/emk.jpg

Altın Portakal Film Festivali’nde jüri üyesi olması, Srebrenitsa katliamıyla ilgili söylediği iddia edilen “Tecavüz olaylarını abartıyorsunuz” sözleri nedeniyle tartışma yaratan dünyaca ünlü Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica, NTV’nin yayınında soruları yanıtladı. Kusturica tartışmalara şaşırdığını belirterek şunları söyledi: “Bu suçlamalar hiçbir gerçekle uymuyor. Bu birilerinin propagandası… Benim ailem melez. Balkanlar’ın tam anlamıyla temsilcisiyim. Damarlarımda Müslüman kanı, Hıristiyan kanı dolaşıyor. Savaş başladıktan sonra Fransız basınından ‘tecavüzler hakkında ne düşünüyorsunuz?’ diye sordular. Her şeyin abartıldığını söyledim. Kızılhaç savaşta bütün taraflardan öldürülmüş insan sayısının 110 bin olduğunu söylüyor, ama savaş başladıktan sonra 250 bin insanın öldürüldüğünden bahsediyorlar. Ben de bununla ilgili ‘Biraz daha rasyonel davranmamız gerekiyor ve her konuda biraz abartılıyor’ dedim. Ama asla kadınlardan bahsetmiyordum. Filmlerimde benim insaniyetimi, duygularımı, insanlara nasıl baktığımı görürsünüz. Beni suçladıkları şeylerin hiçbirini göremezsiniz.”

Alıntı yukarıda. Aynı Emir Kusturica 4 ay önce Akpci Bursa belediyesi tarafından davet ediliyor, konser filan, ortada tık yok. Ortada kıyak “Bal” yönetmeni yok, kültüre bakamayan bakan yok, kimse yok. Ama Akp dışında bir organizasyonda ortalık toz duman. Bu sahnelere daha çok tanık olacağız hey hat.

Kusturica’nın sözlerinde bir şey varsa 4 ay önce neredeydiniz, sözlerde bir şey yoksa bu sahneler nedir? Ki adam kendisine isnat edilen sözleri reddediyor! Ee?

Kanımca mesele ne Kusturica ne de söylediği iddia edilen sözleri, mesele onun üzerinden yine siyaset yapmaktır yine, yine… ve derdim zaten Kusturica’yı filan da savunmak değil; derdim, sıkıntım, efkarım bu zihniyetin kendilerinin ve iradelerinin dışındaki her şeyi “linç etme” eğiliminde, iştahında ve keyfiyetinde olmalarıdır… yoksa hakikaten bu manada bana ne Kusturica’dan… Etmişse öyle bir laf, yedi düvelde ona lanet olsun; ama etmemişse...

Yazar: Editor