2011-05-05 17:25:41
sadece adanaspor ki aslolan adanaspor

Bir Ersan meselesidir gidiyor. Transfer bedeli Bayram Akgül ve S. Adalı arasında bir başka ayrı bir tartışma konusudur.

Adanaspor.org’un TRT’deki programdan derlediği konuşmalardan bir alıntıyla gireyim mevzuya ve sayın S. Adalı’ya bizim de bir çift sözümüz olsun cevaben.

http://www.ajansspor.com/resim/adanaspor_logo.jpg

Şöyle demiş S. Adalı:

"Sezon başı 2 M Euro üzerinden söz kestik. Ancak bugün Bayram Akgül 4 M Euro istiyor. Ersan'ın sözleşmesinin sezon başı uzattırılması aşamasında benim de katkım olmuştu ancak Bayram Akgül'ün fiyatı bu kadar arttıracağını tahmin etmemiştim. Ersan'la da konuşmamızda gerekirse Adana'da sözleşmen bitene kadar oynarsın dedim."

Şimdi efendim,

S. Adalı Adana’da hiçbir şey kazanmamış olabilir maddi veya manevi anlamda, Adana’da hiç yaşamamış, ticaret yapmamış da olabilir. Kendisinin Adanaspor’la uzaktan ya da yakından herhangi bir ilgisi de olmayabilir. Hakikatte Adanalı bile olmayabilir. Bir Beşiktaş taraftarı olabilir en fanatiğinden ki yönetici de olmuştur zaten oraya. Böylece BJK menfaatleri için cansiperane savaşabilir futbolun konuşulduğu her yerde. Hakkıdır. Ama bunların hiçbiri bizi ilgilendirmez. Bizi şu futbol planetinde sadece ve sadece Adanaspor ve onun çıkarları ilgilendirir.

Diyor ki S.Adalı, sezon başı 2 M Euro üzerinden söz kestik. Ancak bugün Bayram Akgül 4 M Euro istiyor.

Diyoruz ki,

o zaman neden sezon başı onu almak için ısrarcı olmadınız? Bu performansı beklemiyor muydunuz ondan? İşinize gelmeyince yan çizip, biz vazgeçtik bu transferden mi diyecektiniz de sadece kiralıkla yetindiniz? Yalnızca Adanaspor’un ısrarı üzerine mi Ersan’ı kiraladınız? Yani hazır söz kesmişken iddia ettiğiniz paraya o zaman niye almadınız? Tekrar sorduk aynı soruyu evet!

Diyor ki S. Adalı, Ersan'ın sözleşmesinin sezon başı uzattırılması aşamasında benim de katkım olmuştu…

Diyoruz ki,

Ne yani bize Ersan’ı mı lütfettiniz? Nasıl bir katkıdır bu, nasıl bir güçtür, nasıl bir müdahaledir? Bir Adanaspor futbolcusunun kendi takımıyla sözleşme uzatmasına veya uzatmamasına hangi cüretle karışabiliyorsunuz? Bu yetkiyi nereden alıyorsunuz? Nasıl bir hesaptır bu? Nasıl bir tezgâhtır demeye dilim varmıyor!

Diyor ki S. Adalı, Bayram Akgül'ün fiyatı bu kadar arttıracağını tahmin etmemiştim.

Diyoruz ki,

keşke tahmin etseydiniz mesele sizin dediğiniz gibi geliştiyse de. Sonuçta ticaret yapıyorsunuz, sonuçta ülke futbolunun en kapitalist üç takımının birinde yöneticilik yapıyorsunuz. Hem neden Adanaspor’u bu kadar çantada keklik görüyorsunuz? Ve hala cevaplayamadığım soru şu, neden o paraya Ersan’ın transfer etmediniz de bir miktara kiraladınız? Hay Allah!

Ve en önemlisi ve en hazin olanı ve en ayıbı da şu,

Diyor ki S. Adalı, Ersan'la da konuşmamızda gerekirse Adana'da sözleşmen bitene kadar oynarsın dedim.

Vah, diyoruz sadece!

Şimdi soruyoruz; Nasıl bir tezgâhtır bu? Muhattap olduğunuz takım Adanaspor'dur efendiler, elinizin altındaki bir pilot takım filan değil... (Buna paralel bir konuya daha değiniriz yakında.)

Bir BJK yöneticisi Bir Adanaspor futbolcusunu Adanaspor’a karşı da dolduruşa getirebiliyor. Ona akıl veriyor ne yapacağına dair. Ersan da etkilenmiş ki bir başka spor programında yukarıdaki lafların aynısını söylüyor.

Şöyle de diyor Sayın Adalı, Bayram Akgül, benim küçüğümdür, akrabamızdır. Ben liseye giderken, kendisi ortaokula gidiyordu. Beraber büyüdük, ancak bugün gelinen noktada aramızda bir kırgınlık var. Ersan transferinde bir sıkıntı oldu

Diyoruz ki,

bu laflar çocuk kandırma lafları. Adanasporlu olarak bu laflara karnımız toktur. Bir yakınlığa istinaden kimse kimseye Ersan gibi bir futbolcuyu öyle bir keyfiyete vermez. Orası BJK ise burası da Adanaspor. Ve Adanaspor’un çıkarları bırakın bir BJK yöneticisinin çıkarlarını, bırakın BJK’nin çıkarlarını milli takımın çıkarlarından bile üstündür bize göre ki bize göre Adanaspor’un kendisi bir milli takımdır.

Madem öyle söyleniyor o şarkı, o zaman siz de o yakınlığa hürmeten bir Adanalılığa istinaden Ersan’ı Adanaspor’un dediği paraya alınız. Yoksa bir futbolcuyu parasız almak için ayartmak hiç de doğru bir iş değildir, Adanalılığın ve adamlığın hiçbir tanımına uymaz…

Bayram Akgül de şöyle cevap veriyor;

"Her zaman söylüyorum, Beşiktaş Kulübü Başkanı Sayın Yıldırım Demirören'e sözümüz var, öncelik Beşiktaş'ındır ancak sezon başı 4 M Euro konusunda söz kestik. Yanlış bilgilendirme yapılıyor ve bu hiç etik değil."

Arkanızdayız ve size inanıyoruz Sayın Bayram Akgül. Hatta bu noktadan sonra Adanaspor Ersan’ı daha çok ödeyene vermelidir. O söz Sayın Adalı’nın o açıklaması ile son bulmuştur.

Hem umurumuzda bile değil bizim için o sezon başı konuşmalar. Bir futbolcunun bir değeri vardır ve Adanaspor da bir mahalle takımı değildir. Hep dediğimiz gibi, konumuz futbolsa aslolan da Adanaspor’dur. Bir BJK yöneticisi Adanaspor üzerinden kendi transfer politikalarının zafiyetlerini temize çekemez.

Son olarak Ersan’a hadimiz olmadan bir de biz bir akıl verelim.

Sevgili Ersan, hep övdüğümüz bir futbolcu oldun. Ne olursa olsun bizim için güzel kal. Yeni bir camiaya iyi görünmeye çalışma sen zaten iyi bir adamsın. Bizim için, kritik maçlarda gelip takıma, arkadaşlarına destek olman bu manada yeterlidir.

Deriz ki, evet bir forma aşkı olabilir ama bunun bir de kişisel kariyer yönü vardır. Bir BJK senin gibi yüzlerce futbolcuyu harcamıştır, o forma aşkıyla ölüp biten. Sen de onlardan bir tanesi olursun ve kimse de, vay be Ersan tam bir Beşiktaşlıydı, demez, hatırlamaz bile.

Ama kariyerini düşünüp hareket edersen, örneğin BJK’ye değil de Fenerbahçe’ye gidersen (onların da seni istediğini varsayarak diyorum bunu) önün çok daha açık olur. Bu yolun sonu pek ala Avrupa olur. Abartmış gibi olmamak için şu Avrupa konusunu uzatmıyorum.

Ama sen internet âleminde veya Çarşı’da o taraftarın sevgilisi olmak istiyorsan birkaç yorumda ya da belki birkaç tezahüratta… Sen bilirsin.

Yazar: Editor