2011-01-01 15:33:23
viva bolivya

Che, Bolivya ve Benzin Fiyatlarına Protesto

"1966 Kasımında Bolivya Ulusal Kurtuluş Ordusu saflarında mücadeleye katılan Che, Küba’daki deneyimini Bolivya’daki devrimcilere aktarmak ve emperyalizme karşı bir Güney Amerika devriminin aşamalarından birini kaydetmek amacındadır. Bolivya’daki bu mücadeleyi Bolivya Günlüğü adıyla da kitaplaştırır Che. Bu eser Che’nin emperyalizme karşı meydan okuyuşunun da bir manifestosudur aynı zamanda.

Bolivya Günlüğü’nde Che’nin ve arkadaşlarının mücadelesi ve farklı ülkelerden Güney Amerika devrimcilerinin dayanışması görülür. Bu kitapta, Che’nin günlüğünün yanı sıra, Bolivya’daki siyasi gelişmelerin Che’nin ölümünden sonraki dönemi de kapsayan geniş bir kronolojisi de bulunur.

Nedir?

Bolivya hükümeti benzine yüzde 80 gibi bir zam yapar ve Bolivya halkı bu zam karşısında bir direnç gösterir. Ne güzel bir şeydir bu. Ve zam geri alınır.

Bunda acaba Che’nin bir mirası var mıdır? Kim bilir!

Ama ulusal bir bilinç olduğu muhakkak… Bu da ne güzel bir şeydir.

Hatırlıyorum da benzin fiyatları bizde 1 doları bulacak denmişti vaktiyle. Olur mu öyle şey diye söylenmiştik. O kadar! Söylenmek ki en çok uyuşandır bize. Bakın, ben de söyleniyorum şuracıkta. Şimdi benzin fiyatları bırakın 1 doları 2 doları da öpüp geçti. 2 buçuk dolara dayandı. Öyle…

İnsanlar Akp’ye oy verdikçe değişen bir şey olmayacak benzin ya da ve saire zamlarında. Ben şahsen bu günden itibaren arabanın antenine siyahtır, turuncudur, kırmızıdır bir kurdeleyi iliştireceğim bu da kişisel bir tepkidir aşırı fiyatlara, deyip...

Bu arada, Viva Bolivya!  Viva! Alkışlarla…

Yazar: Editor