2017-06-28 05:22:54
2017-2018 rakipler

Yeni sezona daha uzun bir süre var. Lig başlayana kadar daha çok şey değişir. Ancak biz yine de şimdiden gelecek sezon Süper Lig yarışında olacağımız rakiplerimizden öne çıkanları değerlendirelim.

Benim gözümde gelecek sezonun en önemli Süper Lig adayı, şu anda, Giresunspor. 1. Lige döndüklerinden beri üzerine koyarak geldiler. Önce orta sıralar, sonra kıl payı kaçan Play-Off, son olarak da yarı final. Şimdi ise gözlerini ilk iki sıraya diktiler ve bu yolda şu ana kadar doğru hamleler yaptılar. İç transferde önemli isimlerini muhafaza ettiler. Dış transferde ise zaten başarılı olan takımlarına Gökhan Süzen, Caner Arıcı, Sinan Özkan ve Korkihskoyu kattılar. Şu anda tek eksikleri iyi bir teknik direktör. Orada da isabetli bir tercih yaparlarsa Süper Lig onlar için hayal değil. Ayrıca başbakan yardımcısı Nurettin Caniklinin de transferlere yardımcı(!) olduğunu ekleyelim. 

Bir diğer Süper Lig adayına geçelim. Necip Çarıkçının kulüp başkanlığını bırakması ile hedefsiz hale gelen Boluspor, Çarıkçının tekrar görev başına dönmesiyle birlikte yeniden iddialı konuma geldi. Geçen sezon genel anlamda iyi performans sergilediler fakat yarı finalde Göztepeye takıldılar. Teknik direktör konusunda yeni sezonda da Fuat Çapa ile yola devam etme kararı aldılar. Kadroyu da büyük oranda koruyacaklarını ve 3-4 transferle yola devam edeceklerini açıkladılar. Henüz ortada bir isim yok. Fakat gelecek isimler, seviye atlatacak cinsten olursa, bu da Bolusporu Süper Ligin önemli adaylarından yapar.

Ligden bizimle beraber düşen Rizesporda teknik direktör Hikmet Karaman takımın başında kaldı. Süper Ligden düşen kadroyu muhafaza edip yeniden üst lige çıkma peşindeler. Yönetimin yeniden üst lige dönme azmi transferlere de yansırsa Rizesporu da Süper Ligin güçlü adaylarından biri olarak değerlendirebiliriz. 

Transfer yasağı nedeni ile zor günler geçiren ancak bu problemi artık geride bırakan Samsunspor, önümüzdeki sezona iddialı bir kadro hazırlıyor. Eski Gaziantepsporlu Chibuike ve Elazığspordan Çağrı Ortakayayla anlaştılar. Ayrıca Gökhan Karadeniz ve Kone ile de anlaşmaya yakınlar. Eğer transfer edecekleri isimler bu seviyede olmaya devam ederse gelecek sezon, en azından, ilk altı hedefinde bir Samsunspor izleyebiliriz. 

Son olarak Altınorduyu ekleyelim listeye. Son üç sezonda iki kez Play-Offun kapısından dönen İzmir ekibi, artık gözü daha yükseğe dikti. İyi performanslarını bu kez sezonun tamamına yaymayı başarabilirler ise hedefe gidebilirler. Ancak kadrolarını muhafaza etmeleri de çok önemli. Her transfer döneminde olduğu gibi parlayan isimlerini yine elden çıkarırlar ise bir sezon daha aynı ligde mücadele ederler. Tam tersi, bu kez kadroyu korumayı seçerlerse, performansı gittikçe yükselen oyuncu grubu, önemli işlere imza atabilir. 

Bu yazdıklarımız sadece öngörü. Daha Eskişehirspor, Gaziantepspor ve Büyükşehir Gaziantepspor gibi sessiz kalan, belirsizlikte olan takımlar var. Onların izleyeceği yolun, ligin gidişatına kesin bir etkisi olacaktır.

Halit Gürer

Yazar: Editor