2020-10-15 05:25:00
2020 2021 takım analizleri
İstanbulspor: Geçtiğimiz yıla kıyasla çok büyük değişikliklere gitmeyen Boğalar, sert bir fikstürle başlamasına rağmen dördüncü haftayı lider kapatmayı başardı. İlk on bir oyuncusu Cajicin takımdan ayrılması sebebiyle güç kaybedeceği düşünülen ekip, Abazaj ile bu boşluğu fazlası ile doldurmuş görünüyor. Geçtiğimiz yıllarda inişli çıkışlı grafikler çizdiler. Eğer bunu bozup mevcut performanslarında istikrar yakalayabilirlerse, bu fırsat sezonunda, tablonun üst sıralarında yer alacakları görüşündeyim.

Sezon sonu sıralama tahmini: 6-10

Altınordu: Geçtiğimiz yılı, lige yükseldiklerinden beri en düşük sıralamayla bitirdiler. Ligde düşük performans gösteren takım sayısının fazlalığını avantaja çevirdikleri söylenebilir. Bu sezonda da aynı durumdan faydalanacaklar ki ligin, an itibarı ile, zayıf görünen takımları karşısında galibiyetler alarak, kendilerine dört hafta sonunda ikinci sırada yer buldular. Ravilin ayrılığı ile güç kaybeden ve Adanaspordan Ahmet Dereliyi de kadrosuna katan Altınordunun, Ahmet İlhan Özekin saha içindeki liderliğinde, orta sıralarda sezonu tamamlayacağını düşünüyorum.

Sezon sonu sıralama tahmini: 9-13

Tuzlaspor: İstanbul takımı olmanın cazibesini iyi kullanan ve beklentilerin üzerinde kadro kuran Tuzlaspor, sessiz sedasız ligin iddialı takımlarından biri haline geldi. Ligi bilen ve bulunduğu takımlarda fark yaratan Segbefia, Cajic, Aosman, Vedat Bora, Aykut Çeviker gibi oyuncuların yanı sıra üst ligden Erdem Özgenç, Haydar Yılmaz ve Ferhat Öztorun gibi tecrübeli isimlerle Süper Lige yükselmenin en büyük adaylarından diyebiliriz. Yabancı oyuncuların göstereceği performans da onlar için ligin gidişatını belirleyecek en büyük unsurlardan olacak.

Sezon sonu sıralama tahmini: 1-5

Demirspor: Ligin en geniş bütçesine ve en gösterişli kadrosuna sahipler. Ancak an itibarı ile geçtiğimiz sezonun gerisinde seyrettikleri söylenebilir. Önümüzdeki süreçte takım olabilir ve alternatifli kadro sebebiyle kenarda beklemek zorunda kalan oyuncuları mutlu tutabilirlerse, üst lige yükselmenin en iddialı adaylarından biri haline gelebilirler.

Sezon sonu sıralama tahmini: 2-6

Samsunspor: Ligin bir başka maliyeti yüksek kadrosu sezona Süper Lig parolasıyla başlayan Samsunsporda. Çok sayıda yeni transfer yapan ekibin uyum sorunları yaşadığı görülse de önümüzdeki süreçte, ligin avantajlı durumunu da kullanarak, sezonu üst sıralarda tamamlayacağı görüşündeyim.

Sezon sonu sıralama tahmini: 3-8

Altay: Her sezon biraz daha üzerine koydular ve bu yıla şampiyonluk adayı olarak başladılar. Birbiriyle oynamaya alışkın ve başta Paixao ve Kappel gibi kaliteli oyunculara sahipler. Bunlara ek olarak, geçtiğimiz yıllarda şampiyonluk yaşayan Erhan Çelenk, Scuk ve Ziyanın yanı sıra, Blagojevic, Yekta ve Harun Alpsoyu da kadrosuna katan Altayın, transfer dönemini en verimli geçiren takım olduğu söylenebilir. Sezona tutuk başlasalar da sonunda iyi bir sıralama ile ligi bitireceklerdir.

Sezon sonu sıralama tahmini: 1-4 

Keçiörengücü: Ligde ikinci sezonunu geçiren ekip, takım halinde topun arkasına geçip Dialiba ve Cemin sürati ile boşluklar ve goller bulmaya çalışıyor. Ancak bu isimlerin kulübede yeterli alternatifi bulunmadığı gibi iyi savunma yapan takımlara karşı bir B planları bulunmamakta. Takımdan ayrılan stoper Erdinin boşluğunu da dolduramayan Ankara ekibinin düşme hattından ve üst sıralardan uzak bir sezon geçireceğini düşünüyorum.

Sezon sonu sıralama tahmini: 10-13

Giresunspor: Geçtiğimiz yıllara da Süper Lig parolasıyla başlayan Çotanaklar, ilk kez bu yıl hedefe ulaşabilmesine yardımcı olabilecek isimleri kadrosuna kattı.Geçtiğimiz yılın en iyi stoperlerinden Sadi Karaduman ve Mamadou Diarrayı transfer eden ekip, hücum hattında Nalepa, Caner Hüseyin Bağ ve Balde ile çok can yakacağa benziyor. Olumlu bir hava yakaladıkları takdirde play off hayal değil.

Sezon sonu sıralama tahmini: 4-8

Balıkesirspor: Yıllardır puan silme cezaları, futbolculara maaş ödenememesi ve transfer yasakları ile boğuşan Balıkesirsporun en büyük şansı kendisinden daha kötü durumda çok sayıda takımın bulunması. Yabancı oyuncuları Otoo, Ezeh ve Foxi ile fark yaratmaya çalışacak olan ekibin, ekonomik sebeplerle ciddi dağılmalar yaşamazsa, stresten uzak bir sezon geçireceği söylenebilir. Tabii bu yılın ardından kendilerini daha zorlu dönemlerin beklediği de çok açık.

Sezon sonu sıralama tahmini 11-14


Akhisarspor: Uzun süredir performansı ile bulunduğu liglerde takdir toplayan Ege temsilcisini zor bir yıl bekliyor. Etkili ayaklarından bir çoğunu kaybeden ve transfer yasağı altında bulunan takımda neredeyse hücum oyuncusu yok denebilir. Geçen seneden kalan Musa Nizam, Taha Yalçıner, Lukac ve Bjarnason elde kalan ve camianın bu sezon için bel bağladığı isimler... Dar bir kadro ile ellerinden geleni yapacaklardır şüphesiz ancak bu sezon işlerinin hiç de kolay olmayacağı aşikar.

Sezon sonu sıralama tahmini 12-15

Bursaspor: Belki de tarihlerindeki en zor dönemini yaşıyorlar. Serdar Özkan, Özer Hurmacı, Aykut ve Burak Altıparmakı çıkarınca tamamen genç oyunculardan oluşan bir kadro var ellerinde. Her ne kadar bu gençler ümit verse de tecrübesizlikleri sebebiyle kolay kolay maç kazanabileceklerini düşünmüyorum. Öyle ki Tuzlaspor karşısında üç farklı üstünlüğü dahi muhafaza edemediler...
İstekli bir kadroya sahipler. Ancak bu kadronun, tecrübeli futbolcuların göstereceği iyi performansa fazlasıyla ihtiyacı var.

Sezon sonu sıralama tahmini: 13-17

Bandırmaspor: Ligin yeni ekibi, bu ligi ve şartları bilen isimleri takıma dahil etti. İyi bir yapılanma içerisinde oldukları söylenebilir. Her ne kadar sezona ideal bir başlangıç yapamasalar da ilerleyen süreçte Del Valle, Pote ve Lacina Traore gibi kaliteli ayakları ile üst sıraları zorlayacaklardır. 

Sezon sonu sıralama tahmini: 6-11

Ümraniyespor: Önceki sezonlarda üst sıraları sürekli zorlayan ekibi bu yıl Covid-19 vurdu. 14 kişinin hastalığa yakalanmasının etkisi ile sezon başında tam kadro çalışamadılar, dolayısıyla ilk dört maçta da istedikleri sonuçları alamadılar. Milli takım arasına en çok ihtiyacı olan takımdı belki de. Geçtiğimiz yıllardaki kadar iddialı olmasalar da form yakaladıkları takdirde şu anda bulunduğu sıralamanın rahatlıkla yukarısında seyredecekleri söylenebilir.

Sezon sonu sıralama tahmini: 8-11

Ankaraspor: Yeniden eski adına ve özüne dönen başkent ekibi sezona transfer yasağı sebebiyle genç takımı ile başladı. Neredeyse son dakikada yasağı kaldıran ve kadrosuna çok sayıda takviye yapan ekibin neler yapacağını kestirmek güç olsa da yeni oyuncularının büyük bir kısmının en verimli günlerini geride bıraktıkları söylenebilir. Futbolcuların yakalayacağı uyum ve teknik direktör İsmet Taşdemirin katkısı Ankarasporun kaderini çizecek.

Sezon sonu sıralama tahmini: 13-17

Eskişehirspor: Uzunca bir süredir transfer yasağı altında olan Eses, altyapısından yetişen oyuncuları ile var olma mücadelesini bu yıl da sürdürecek. Fakat futbolcuların eskisi kadar özgüvenli ve istekli olmadığını gözlemleyebiliyoruz. Bir mucize olmazsa geçtiğimiz sezonun tekrarını yaşayacakları görüşündeyim.

Sezon sonu sıralama tahmini: 18

Boluspor: Geçtiğimiz sezonu düşme potasında bitirmemelerinin tek sebebi kendilerinden daha zayıf üç takımın daha bulunmasıydı. Zira 33 puan toplayarak bu ligde tutunabilen takım neredeyse yok. Ancak bunun farkına varılmamış olacak ki transfer döneminde takıma seviye atlatacak isimler ile anlaşma sağlayamadılar. Kalecileri Mosquera, G.Sazdağı ve stoper Ali Keten haricinde fark yaratabilecek oyuncuları yok. Ve gösterdikleri performans ile en ümit vermeyen takımlardan biri oldukları da aşikar. Kendilerini en az geçen yılki kadar zor bir sezon bekliyor. Bakalım yine potanın dışında kalmayı başarabilecekler mi?

Sezon sonu sıralama tahmini: 14-17

Menemenspor: Kendilerini üst lige taşıyan ve burada tutunmasını sağlayan oyuncuların neredeyse tümüyle yollarını ayırarak kötü bir yapılanma ile sezona başladı İzmir temsilcisi. Yapılan yabancı oyuncu transferlerine fazlaca bel bağladıkları görülüyor ancak henüz onlardan bekleneni alabilmiş değiller. İşin bir diğer kötü tarafı, oynanan futbolun hiçbir şekilde ümit vermemesi. Sezon sonunda bu transfer döneminde yapılan hataları çokça sorgulayacaklarını düşünmekle beraber, kendileri gibi alt sıralarda mücadele edecek takımlara karşı alacağı skorların kaderlerini belirleyeceği kanısındayım.

Sezon sonu sıralama tahmini: 14-17

Ve Adanaspor...

Hakkında çokça yazdık ve yazmaya da devam edeceğiz. Özet geçmek gerekirse, savunma yönünden kusursuza yakın bir takım olsa da ileride çoğalamıyor ve hücumda yetenek eksikliği fazlası ile hissediliyor. Son günde yapılan transferlerin katkısı ve futbolcuların oynadıkça aralarındaki uyumun artması ile beklentilerin üzerinde bir sezon geçirme potansiyeli var Adanasporun. Ancak işlerin kötü gittiğini varsaydığımızda bile geçtiğimiz yıllardaki kadar ıstırap çekmeyeceğimiz söylenebilir.

Tek isteğimiz ise uzun bir aradan sonra -hedefe ulaşamasa da- yeniden üst sıralar için yarışabilen bir takım görmek.

Sezon sonu sıralama tahmini: 6-11
 
Halit Gürer 
Yazar: Editor