2012-06-11 11:29:24
Adanasporluluk Kudreti veya gılgamış yalnızlığı

Adanaspor Şehir Devleti

 1. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; vakti saati gelince Çukurova’nın renklerini de alarak var olmuştur Adana’da.
 2. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; futbolun düzgün bir örgütlenme ile yürüyebileceğini görüp Anadolu takımlarının bu anlamdaki mühendisi Orhan Şeref Apak ile yol birliği yapmıştır. Bugünkü kurumsal yapısının temellerini ta o zamanlar atmıştır.
 3. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; Gündüz Tekin Onay’la ebedi bir kader birliği yapmıştır. Gündüz Hoca Adanaspor’un kaderini çizen bir yapılanmaya kişiliğiyle imza atmıştır. Gündüz Tekin Onay ki Türk futbolunun kalkınmasında en önemli işleri yapan insanların tartışmasız en başında gelmektedir.
 4. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; Miliç ile hem futbolcu hem de teknik direktör olarak bir araya gelmiştir. Her ikisinde de başarı sağlamıştır. Hem Adanaspor adını hem Miliç adını ülke futbol gündemine taşıyabilmiştir.
 5. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; örneğin dünyada bir ilke imza atarak Kadın Başkanı olan (Fahrünnisa Hancıoğlu) bir kulüp olma ayrıcalığını yaşamıştır. Şimdilerde çokça konuşulan bir meseleyi, kadınların sosyal hayatta ve iş hayatında daha çok söz ve yetki alma meselesini, 40 küsur sene önce zaten gündemine almıştır.
 6. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; alt yapıları her zaman sistemli olmuş, o alt yapılardan önemli isimler çıkarmış ve o isimlere A takımda hiç korkmadan yer vermiştir.
 7. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; Örneğin Joachim Löw ile çalışacak kadar öngörü sahibidir, şimdi o teknik direktör bildiğiniz üzre; ) dünyanın en iyi milli takımlaından birinin başındadır.
 8. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; yahu ne güzel gol kralları çıkarmıştır.
 9. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; kendi sözlüğünü çıkarmıştır. 
 10. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; her zaman başının çaresine bakmayı bilmiş, kendi dinamiklerinden geleceğini kurabilmiştir. İyi ve kötü günlerini kimselere muhtaç olmadan geçirebilmiştir.
 11. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; kimselere biat etmemiştir.
 12. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; resmiyetin takımı olmamıştır ve bu yüzden Adana resmiyeti Adanaspor’u hep görmezden gelmiştir.
 13. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; taraftarının, yöneticisinin, futbolcusunun, hocasının sevgisi ile büyümüştür.
 14. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; teknik direktörü kulüp başkanlığını üstlenecek kadar büyük bir sevgiyi ve cesareti barındırmıştır.
 15. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; hep kendi göbeğini keserek gol kralları çıkarmış, lig dereceleri almış, UEFA kupalarında boy gösterebilmiştir.
 16. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; alçakgönüllü olmayı bilmiştir. Küçük mutluluklarla da yetinmeyi anlamış ama bunu cilalayıp evrensel bir başarı gibi göstermeye çalışmamıştır.
 17. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; yokken bile var olmuştur.
 18. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; ki şu federasyona evet demeyi reddetmiş 2 kulüpten biridir.
 19. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; sağlam bir yönetim anlayışıyla borcu harcı yoktur.
 20. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; o müthiş kudrettendir ki yalnızdır. Bu, ölüme bile meydan okuyan bir GILGAMIŞ YALNIZLIĞI'dır. Soyludur!
 21. Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır; bu yüzdendir ki bağımsız bir Adanaspor Şehir Devleti etiketine hak kazanmıştır. 
 22. (tabi ki bu şehir devleti esprisi mecazendir yahu, yoksa bundan başka bir vazife çıkarılmasın bre:  ))

Evet,

Adanaspor ufku açık, kudretli bir takımdır

ve biz deriz ki böylece 

Yaşasın Adanaspor!

Yalnızlığımızın şu kentinde

Yaşasın Adanaspor Şehir Devleti!

Yazar: Editor