2016-10-13 04:49:58
Adriyatikten Gelenler / ahmet gültekin

Süper ligin yenilerinden olan Karabükspor;

yeni olmasına rağmen bu lige alışkın ve ligi bilen bir kadro kurmuş. 14 yabancı hakkının tamamını kullanmış. Yabancıları da neredeyse (ikisi hariç) ülkeyi bilen, lig tecrübesi olan futbolculardan seçmiş.

Ve Adanaspor gibi onlar da Hırvat bir Hocaya sahip.

Karabükle oynadığımız maçların öyküsü onların bu yıl yaptıkları maçlarla örtüşüyor gibi.

içerideki 3 maçta galip gelmişler, dışarıdaki 3 maçı da kaybetmişler.

Burda Jurcic Hoca’nın dediği gibi dışarda kaybettikleri maçlar kendilerinden daha güçlü rakiplere olmuş.

Kazandıkları maçların ortak özellikleri şunlar;maçların içeride olması, topla oynama oranlarının bu maçlarda rakipten fazla olması.

Eğer kazanmak istiyorsak topla oynama oranı mutlaka bizim lehimize olmalı,top bizde daha fazla kalmalı ve rakipten daha fazla pas yapmalıyız.

Karabük; savunmada kompakt olup hücumda yaratabildiklerinin en fazlasına ulaşmaya çalışan ve her maçta aynı taktikle oynamayı sürdüren bir takım.

Atak yönlerinde belirgin bi kanat yok.

Hücüm yaparken merkezi neredeyse kullanmıyorlar. Akınlarını gerçekleştirken her iki kanat yönünü de etkin işletiyorlar.

Beklerimizin işi pek kolay görünmüyor.

Süper ligin en çok şut çeken takımlarından olup özellikle 11 golün 7’sini atan Abdou Razack Traoreye dikkat etmemiz gerekiyor. Her maçta en çok kaleyi zorlayan olmasının yanında daha çok kendi sollarını kullanırken savunmanın dengesini bozabiliyor ve savunma elemanlarını penaltı yapmaya çok zorluyor.

Süper ligde geride kalan 6 haftada hava topu hakimiyeti en iyi olan futbolcu Ceyhun Gülselam.

Ve yine orta sahada Ceyhun çok çalışıyor gibi görülürken takımda en çok pas hatası yapan isim olarak da göze çarpıyor, özellikle çıkarken Ceyhun’dan kapabileceğimiz toplar skoru kendi lehimize değiştirmemizde etkili olacaktır.

Barış Baştaş ve Letovlevici’nin savunduğu sol kanatların diğer kanada göre daha fazla aksadığını -ki bu hatfa ilk 11’de Emre Uğur’un başlayacağını düşünürsek- orayı daha fazla yıpratacağımızı umuyorum.

28.8 yaş ortalaması ile ligin en yaşlı takımı olarak maçların sonunu pek getiremediklerini, yedikleri gollerde de, net olarak görebiliyoruz.

Bu gollerin başka bir özelliği de ceza sahası içindeki oyuncu paylaşımlarında zaman zaman aksaklık  göstermeleridir.

Edgardan galibiyeti getirecek golleri bekliyorum.

# ViraAdanaspor

 Ahmet Gültekin

Yazar: Editor