2015-09-18 07:36:28
Balıkesir. halit gürer

Çaremiz Agresif Futbol

Kadro kalitesi bakımından belki de ligin en kuvvetli takımıyla karşılaşacağız. Sezona istedikleri gibi başlayamadılar ve bizle oynayacakları maçı çıkış maçı olarak görüyorlar. Geçen hafta Elazığspor'a karşı çok kötü bir performans gösterdiler. Elazığspor'un hızlı oyuncuları Tom ve Cleyton'a karşı savunmaları çok ağır kaldı. Savunma arkasına çok kolay adam kaçırdılar. Bunun dışında orta saha ve forvet arasındaki mesafe de çok fazla olunca pozisyon üretmekte zorlandılar ve mağlubiyet kaçınılmaz oldu. Elazığspor ise rakibini kendi yarı alanının önlerinde karşıladı ve orta sahada agresiflerdi. Kazandığı topları da savunma arkasına atıp hızlı oyuncuları ile pozisyon bulmaya çalıştılar. Bu taktikleri de gayet başarılı oldu.

Orta sahalarında Sankoh, geçen hafta Balıkesirspor'da ayakta kalan tek adamdı belki de. Orta sahanın arkasını yine o toplayacak. Onun önünde Manisaspor'da parlayan, genç Eray Ataseven ve bu ligde şampiyonluklar yaşamış olan tecrübeli Ragıp Başdağ var.  Yeterince agresif olmazsak eğer oyunu domine edebilecek güce fazlasıyla sahipler. Tevfik'in bu maçta sahada yer alması bize agresiflik anlamında katkı koyacaktır.

Hücumda Karikari, iki sezon önce Balıkesirspor'un şampiyonluğunda payı büyüktü. Geçen hafta oynamadı ama bu hafta sahada olacak. Yeni transferleri Genero Zeefuik, fizik ve teknik olarak Magaye ile benzerlikler gösteriyor ancak golcü kimliği daha ön planda. Bir zamanlar Manisaspor'da parlayan, sonrasında Galatasaray'a transfer olan ancak bir türlü beklenen patlamayı yapamayan Yiğit Gökoğlan, hücumdaki bir başka silahları olacak. Ancak geçen hafta çok verimli olamaması sebebiyle onun yerinde Muğdat da oynayabilir. O da çok süratli ve gol pozisyonuna kolaylıkla girebilen tehlikeli bir isim.

Görüldüğü gibi kadrolarında zayıf denilebilecek bir isim yok. Hatta birçoğu süper ligde oynayabilecek kapasitede. Elazığspor'a karşı kötü oynamış olabilirler ama bu bizim maçta da aynısı olacağı anlamına gelmiyor. Geçen haftaya göre çok daha agresif olmamız gerekiyor. Amacımız -tıpkı Elazığspor'un yaptığı gibi- rakibi ceza alanımıza uzak bir yerde durdurmak, daha sonra hızlı kontralarla ağır olan savunmalarından faydalanmak olmalı. En büyük iş de savunmamıza düşüyor. Rakibin hücum gücü ortada. Bu bölgede sıfır hatayla oynamamız gerekiyor.

Halit Gürer

Yazar: Editor