2017-06-10 13:28:59
Bir sezonun otopsisi 7

Geç Bulduk Çabuk Kaybettik Sezonu Üzerine

Bir Teknik Direktörle Çalışma Şansımız Olmadı

Sezon boyunca yapılan yönetimsel hataları incelemeye devam edelim.

Transferleri ve yetersizliklerini önceden konuşmuştuk.

Şimdi bu yetersiz kadronun başına getirilen ve onlardan daha yetersiz olan teknik direktörlere bakalım.

En büyük hata sezon daha başlamadan yapıldı.

Takıma müthiş bir ivme kazandırıp şampiyon yapan Engin İpekoğlunun gönderilmesi bir yana, zamanlaması daha vahimdi.

Zira çokça takım görüyoruz şampiyon yapan hocayı yollayan.

Sezon biter bitmez gönderilseydi, takımın başına getirilen yeni hocanın sistemine göre başlanırdı en azından.

Ama muhtemelen transfer dönemindeki durgunluktan dolayı yeni hoca da sezon başlangıcını beklemezdi diye düşünüyorum.

Neyse...

Bir şekilde ilk iki maça idareten Eyüp A. çıktı. Sonrasında, geri kalan maçlar için lig tecrübesi olan bir teknik direktör gelir diye umuyorduk. Hem ilk iki maçta çok da kötü bir tablo yoktu ortada.

Onca olumsuzluğa rağmen sahadaki futbol bir nebze ümit vermişti. Ancak umulanın aksine kapalı kutu bir teknik direktörle anlaşıldı.

Alınan sonuçlar ve oynanan futbol, Jurcic kumarının tutmadığını gösterdi. Belki kaybedilen her maç tek farklıydı. Ancak geride olunan maçlarda oyuna geri dönebilmek adına hiç bir hamle yapılmadı. Sanki 1-0lık mağlubiyete razıymışız gibi...

İşin kötü tarafı bu kötü gidişe 11 hafta müdahale edilmedi. Jurcic görev süresi boyunca sadece 0.45 puan ortalaması yakalayabildi.

Jurcic ile yollar ayrıldıktan sonra geçici süreliğine yine Eyüp A. takımın başına geçti. İlk yarının son haftalarında alınan puanlarla da Adanaspor ikinci yarıya ligde kalma ümitlerini sürdürerek girmişti.

Tam bu sırada, yeni yüzler ve tecrübeli bir hoca ile ikinci yarı beklenen çıkışı yakalayıp ligde kalma hesapları yaparken, yönetim yine kumar oynamayı tercih etti.

Bu kez tercih Fatih Terimin yardımcısı olan Levent Şahindi. Adanasporu bir deneme tahtası olarak kullanmasına izin verildi adeta.

İlk haftalardaki sonuçları görünce, galiba yanıldık, demiştik. Fakat zaman geçtikçe, 4-0 mağlup olduğumuz maçtan sonra dirençli bir futbol oynadığımız söylenince, bu tercihin ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha gördük.

Levent Şahin, tıpkı Jurcic gibi 11 maç kaldı. 11 maçta 0.91 puan ortalaması ile takımdan ayrıldı ve beraberinde Adanasporun ligde kalma ümitlerini de götürdü...

Ve Levent Şahine de çok fazla kredi verildi. Diğer takımlar kötü gidişata hoca değiştirerek müdahale ederken (bkz. Akhisar), Adanaspor hiçbir şeyi değiştirmeden bir mucize olmasını bekledi.

Ve doğal olarak kötü gidişat kendi kendine değişmedi. Bize de geçmişe bakıp hayıflanmak düştü.

Halit Gürer

Yazar: Editor