2016-02-10 16:32:49
Engin İpekoğlu ve Diyalektik Futbol

Engin İpekoğlu ve Diyalektik Futbol

Maç izlerken, bazen bir gerçeği gördüğümü ama bunu hocanın görmediğini düşünüyorum. Bir taraftarın en hazin yanılgısı tam da bu anlarda başlıyor. Her şeyi bilmek güzel bir şey olabilir, fakat imkânsız. Her şeyi bildiğini zannetme imkânı ise en fenası dostlar. Kişi adına lanetli bir vaziyet. Bunu bir özeleştiri olarak kayda geçebiliriz. Aslında konumuz tamamen Engin İpekoğlu.

Çok iyi hocalarımız oldu tarihte. En başta Gündüz Tekin Onay gelir, bana sorarsanız. Sıradan hocalarla da çalıştık. Yoktan var edenler de oldu zamanında, varı yok edenler de…

Konumuz hala Engin Hoca.

Yoktan var edenlerin başında geliyor. Bunu derken futbolcumuzun yeteneğini, çabasını yok saymıyorum. Eyüp Hoca ve Engin Hoca bu sezon adına birbirini çok iyi tamamladılar. Biri iyi tuttu, diri tuttu; diğeri sıkı işledi, hızlı geliştirdi.

Dedim ya, bazen bakar kör olarak “Hoca, oyuna müdahale et…” diye sitem ediyorum, daha bir sürü panik halleri... Aslında hoca oyuna müdahaleyi en başta yapmış da bunu ben göremiyorum. Evet, bazen değil, her zaman haddini bilmek en iyisi.

Örneğin son Giresun maçında Uche’yi oynatmasını, rakibin etkili ve çokça öne çıkan sağ bekine bir tehdit unsuru olarak açıkladı… Bu açıklama aslında Engin Hocanın sahada ve her yerde oyuna ne kadar hâkim olduğunun en nefis açıklaması. Her an müdahale halinde aslında, ne ki benim gibi pek heyecanlı ve tezcanlı taraftar profili bunu görmekten aciz oluyor.

Müthiş bir sekiz maç.

Nazar değmeyecek…

Çünkü Engin Hoca işini ne nazara ne de şansa bırakıyor, her maç üç sonuca gebe olsa da.

Çalışıyor, çalıştırıyor; çabalıyor ve futbolcunun da çaba göstermesini sağlıyor.

Onun futbolunda inşallaha ve maşallaha yer yok. Yani takımı kaderine, talihe, kısmete teslim etmiyor. Yeter ki dışarının veya hakemlerin bir etkisi olmasın.

Kuruyor, işletiyor, sonuçlandırıyor. Futbol düşüncesindeki hareketin yasalarını, neden- sonuç ilişkisi içinde sahadaki mücadeleye bağlıyor. Onun futbola yaklaşımı bu manada son derece diyalektik.

Anlamam, görmem zaman aldı.

Netice itibariyle Engin İpekoğlu, başarılıdır, çok başarılıdır. Lig sonunda sonuç ne olursa olsun Engin Hoca her hamlesinde haklıdır, taktiği isabetlidir, stratejisi mahsulü tarlada bırakmaya değil, ürünü kaldırmaya yöneliktir.

Nedir? Görülüyor ki Engin İpekoğlu, son tahlilde iflas ettirmez; kazandırır.

Kanıtı da şimdiye kadar kazandırdıklarıdır.

Yazar: Editor