2013-05-17 12:03:49
Fevzi özkan, veda

Bizi Unutmadan Git Fevzi, Sevgiyle

Ben Fevzi’yi seven gruptandım.

Onun hep dürüstçe mücadele ettiğine inandım, hem rakibe hem hakemlere hem de taraftara karşı.

Tribüne oynamadı,

gücünün yettiğince koştu,

deyim şimdi yerinde kullanılacak; evet, elinden geleni yaptı.

Biz itaat eden futbolcu istedik bazen, taraftarın ağzına göre konuşan, ağam paşam diyen. Fevzi bunu çoğu zaman yapmadı, iyi de etti.

Futbolcuların özeleştiri yapması gerektiği kadar taraftarın da bunu yapması lazım.

Örneğin Tolgahan.

(onun gitmesini istiyorum ben de, bunu bir kinle söylemiyorum, genel tribünle olan soruna istinaden söylüyorum)

Tolgahan’ın kaleciliğini biz kendi elimizle bitirdik.

Adamın bir top çevirme fantezisine bile tahammül edemedik. 90 dakikalık bir maçta üç beş dakika keyfine göre davranmasına dayanamadık. Genelden bahsediyorum tabi ve Tolgahan’ı da aklamıyorum, onun yediği arızalı golleri unutmak mümkün değil. Ama en nihayetinde onu kazanmak için çok şey yapmadık.

Fevzi’ye dönelim.

Fevzi oynadığı bölgede yükün çoğunu çekmesi gereken bir futbolcu stilinde değildi hiçbir zaman öyle olmadı, ama biz ondan hem dinamo hem de beyin olmasını bekledik.

Oysa yardımcı oyuncu olarak, dikkat çekmeden, yani hatırlayınız Cem Halleçeli ve Emre Aktaş’la birlikteyken ne kadar etkiliydi, gol pasları hariç 9 gol mü ne atmıştı o sezon.

Ama Cem Halleçeli örneği bir oyuncunun bir daha gelmemesi önce Emre Aktaş’ı bitirdi sonra da Fevzi’yi yalnızlaştırdı.

Bekledik ki Fevzi topu alsın ve gitsin golü atsın. Yahu bunu Messi de yapamıyor.

Bir de ondan görev adamı yaratmaya çalıştı hocalar, oysa biraz bağımsız kalıp inisiyatif kullandığı zaman daha faydalı bir Fevzi oldu. Evet, bazı futbolculara o bölgede kimi zaman keyfine göre oyna demek gerekir, bu özgüvenle birlikte sorumluluk da yükler elbet. Tamam, tartışılacak bir iddia attım ortaya, doğrudur. Fakat futbolun bir keyif oyunu olduğu da unutulmamalı orada her şeyin makine gibi işlemesine gerek yok, insani işler olacak sahada. Değilse bilgisayar oyunları karşılasın ihtiyacı.

Öyle, Fevzi’ye hep ya kurbağalama yüzeceksin dendi, ya sırtüstü ama hadi bu sefer serbest stilde yüz denmedi. Veya dendi de Fevzi o maçlarda mı iyiydi ya da böyle bir şeye ne gerek var herkes işini bilsin topunu taktiklere göre oynasın mı diyelim?

Ne ki sahaya iki takım çıkıyor ve aşağı yukarı denk güçlerin mücadelesinde de taktikler elbette çatışır ve ortaya karışık bir ızgara gelir, işte ona bir karambol futbolu diyoruz. doldur boşaltlar, uzun toplar, çalışılmamış goller, pozisyonsuz maçlar filan.

Neyse, laf lafı açarak yazı akıp gitti.

Neticede,

varsa eğer, ben hakkımı helal ediyorum Fevzi,

Güle güle git,

Gönlüne göre olsun bundan sonraki futbol hayatın,

Bizi unutmadan git.

Yazar: Editor