2016-04-18 20:44:50
Kaplan kaptan merthan, Halit gürer

 

Tam Teşekküllü Kaptan

Neredeyse Adanasporlu futbolcuların tamamı hakkında yazılar yazdık. Sıra geldi takımın kaptanı Merthan Açıl'a....

Mevcut kadromuzun en eski futbolcusu ve yıllardır takımın kaptanlığını yapıyor.

2011-2012 sezonunun devre arasında takıma katılmıştı Merthan. O sezonda devre arası transferleri ile birlikte müthiş bir çıkış yakalayıp Play-off'lara kalmayı başarmıştık hatırlarsanız. Merthan da o sezon Tuna ile birlikte yakaladığı uyumla beraber Adanaspor kariyerine başarılı bir başlangıç yapmıştı.

İlerleyen sezonlarda, Tuna ile yolların ayrılmasının ardından, Merthan'ın yanındaki isimler sürekli değişti. Veli Kızılkaya, Abdullah Karmil, Ozan Tahtaişleyen ve Yiğitcan Gölboyu... Birçok oyuncu gelip geçti ancak hiç kimse Merthan kadar istikrarlı olamadı. (Yiğitcan'a bir parantez açalım, tam çıkış yakalamışken şanssız bir sakatlık geçirdi. İyileştikten sonra kendisini yeniden gösterecektir.)

Bu sezon ise Didi ile yakaladıkları uyum ve takım halinde iyi savunma yapılması Merthan'ın da performansının artmasına yardımcı oldu. Bu sezon Adanaspor'un baskı yediği anlarda, sakinliği ile tempoyu düşürmesi, soğukkanlılığı ve liderlik özelliği şampiyonluk yolunda çok önemliydi.

Attığı golleri de unutmayalım. Karabükspor karşısında attığı golle hem o maçın hem de sezonun akışını değiştirdi. O maçtan sonra Süper Lig sesleri daha kuvvetli duyulmaya başladı. Attığı ikinci gol ise Denizli'de yani liderliği devraldığımız maçta geldi. O maçtan sonra da kimse Adanaspor'a yetişemedi.

Kaptanımız Merthan Açıl'ı iyi performansından dolayı tebrik ediyor ve bundan sonrasında da ona başarılar diliyoruz.

Halit Gürer

Yazar: Editor