2020-12-21 15:50:16
Kuru Ekmek ve Keyif Çayına Dair

“Evimize ekmek götüremiyoruz” diyor vatandaş, muktedir otobüsten: “Bunu abartılı buldum, al bir keyif çayı iç” diyor ve fırlatıyor çayı. İşin kötüsü, az önce “evimize ekmek götüremiyoruz” diyen vatandaş çayı kapmak için yarışıyor.

Vay bize, vaylar bize!

 “Milletin midesine kuru ekmek giriyor” diyor kürsüdeki hatip… Muktedirin milletvekili: “Öyleyse aç değiller!” diye haykırıyor.

Vay bize vaylar bize!

“İstanbuldaki patlamada şehit olan 17 yaşındaki gencin ailesine 96 lira maaş veriyorsunuz” diyor kürsüdeki hatip… Muktedirin yardımcısı, “yok böyle bir şey, yalanlarla milleti kandırmayın” diyor. Şehidin babası, kürsüdeki hatibi doğrulayan bir açıklama yapıyor; muktedirin yardımcısı: “Araştıracağım ve size döneceğim” diyor ama gidiş o gidiş…

“Ormanları yakan terör örgütüne destek verdiniz, haysiyetsizler, haysiyetsizler, haysiyetsizler” diye haykırıyor muktedirin bakanı kürsüde… Haysiyetsizler dediği vekillerden biri elinde Kaz Dağlarının fotoğrafı: “Ormanları yakan kim olursa olsun, Allah belasını versin; ama maden için Kaz Dağlarını bu hale getirenin de buna göz yumanın da Allah belasını versin” diyor. Diyor ama az önce kürsüde kükreyen muktedirin bakanı, oralı bile olmuyor.

Vay bize, vaylar bize!

“Ejder meyveli Çerkeş tavuğu var saray menüsünde” diyor kürsüdeki hatip… Muktedirin bakanı: “Sayın Cumhurbaşkanımız, bunların adını bile bilmez” derken muktedirin milletvekili: “Ne hakla Cumhurbaşkanımızın özel yaşamına müdahale edersiniz?” diye soruyor.

Vay bize, vaylar bize!

“Yargıda reform yapacağız ama hiçbir mahkeme bu teröriste serbest bırakmaz; bırakırsa müdahale ederiz.” diyor muktedir, benim çizdiğim sınırlarda özgürlük var, fazlasını hayal bile etmeyin dercesine.

Vay bize, vaylar bize!

Taraf olmayan bertaraf olur, korkusunu iliklerine kadar hisseden odalar ve borsalar birliği başkanı, muktedire: “Bir emriniz olursa hazırız” diyor, odalar açlıktan kepenk kapatma noktasına gelmişken.

Vay bize, vaylar bize!

Ve yurdum insanı “Bugün yine açız evlatlarım” diyor utana sıkıla evindeki çocuklarına… Ekmeğini sazıyla sözüyle kazanan bir gencin intihar haberi yankılanıyor televizyonlarda… Kontrol altına alındı denen salgın her gün iki yüzün üstünde can alıyor, benim memleketimde ve en güvenli olması gereken yerde “bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde” patlama oluyor ve on bir can daha yitip gidiyor, sessiz sedasız…

Vay bize, vaylar bize…

Orhan Rıfat A

Yazar: Editor