2020-12-22 14:15:19
Ölümden Öte Köy Yok

Olmayan bir şeyler var… Canımız sıkılıyor, kâbus görmemek için uykumuzdan olduk… Bu durumdan kurtulmak için hamle yapması gerekenler hiçbir şey yapmıyor; bu durumu içine sindiremeyenler çırpındıkça çırpınıyor…

Hepsi iç içe girmiş bu karmaşık durumu çözmeye çalışalım mı, ne dersiniz?

Geçen yıldan başlayalım… Ekonomik krizin vurduğu takımlar vardı - ki en başta Eskişehir geliyordu- ve bizim öngörüsü yüksek (!) yönetimimiz bu kriz ortamında en az para harcayarak sezonu atlatabileceğini düşündü… Sonuç, kara bir yıl… On beş puanı silinmiş Eskişehirspor 12 puan toplarken biz 21puan toplayabildik ve 2B biletimiz kesildi… Bu gidiş kötü, yapılan işler yanlış diye haykırırken biz, “aman kenetlenme zamanı, aman şu durumdan kurtulalım da bakarız” söylemleri ile ortaya çıkanlar oldu. Ne kenetlenmek ne hataları görmezden gelmek bizi kurtaramadı; ama covid-19 belası bizi 2B den kurtardı.

Acaba ders alınmış mıdır? Acaba daha güçlü bir takım yaratılır mı, diye beklerken yine aynı senaryo ile karşılaştık… Ama hakkını yemeyelim, geçen yıldan daha mücadeleci bir takım var elimizde… İyi başlar gibiydik ama kötü gidiyoruz ve şimdiden sesimizi yükseltiyoruz: “Nereye payidar nereye /  Çıkmaz bu yol bir yere” diye… Sesimizi çıkartıyoruz ama geçen yılki manzara yakamızı bırakmıyor: “ Aman kırıcı olmayalım, zaten ligimizde ekonomik krizle uğraşan çok takım var, bize bir şey olmaz.” söylemleri hiç bırakmıyor bizi…

Ortada bir hata varsa hata tek taraflı değildir. Hatayı yapana tavır koymazsan o hataya sen de ortak olursun. Yönetime diyecek bir şey yok; onlara her şeyi dedik ama biz ne dersek diyelim onlar bildiklerini okuyorlar ki yönetici geçenlerde Ümraniye maçı hakemi için: “Gücü arkasına alana bir şey yapılamıyor” derken kendi durumlarını da anlatıyordu biraz da. Şirket onlarda, güç onlarda…

Benim sözüm kırıcı olmayalım, ligimizde sorunlu çok takım var, bize bir şey olmaz diyenlere… Bu arkadaşlarımıza soruyorum:

Geçen yıl on beş puanı silinmiş Eskişehirspor ile alt alta sıralandık unuttunuz mu?

İçimizden biridir, kaptanımızdır, kredisi yüksektir dediğimiz sportif direktörümüz, bilgi akışı mı sağlayabiliyor, store için mi uğraşıyor, kenar yönetimini hocaya mı bırakabiliyor?

Lisans sorunu bizimle çalışmasına engel deyip Fatih Akyeli göndererek lisans sorunu bitmeyen Yunus Hoca’yı getirmek ne ile açıklanabilir? Hoca locada, lisansı olan basın toplantısında, sportif direktör kenarda? Buradan otorite çıkar mı sizce?

Donkor-Evren ikilisi ile çıktığımız maçlarda gol yemiyorduk… Ne oldu da Hakan-Donkor ikilisine döndük ve Hakan’ı kaptan yapıp dokunulmazlık verdik ve her maçta gol yer olduk?

Tevfik, Eren, Ergin neden kadro dışı kaldılar, neden affedildiler, bilginiz var mı?

Süper ligden bu yana Roni bu takımda ne iş yapar, bir açıklamanız var mı?

Hakem hatası ilk kez bu yıl mı başımıza geliyor? Biz Aydınus zulmüne 117 dakika direnen bir takım değil miydik? Ne oldu da bir kırmızı kartta maçı teslim eder hale geldik?

Ve en önemlisi geçen yıl ligden düşmüş yani ölümü görmüş bir taraftar olarak hâlâ neden çekiniyoruz da “aman kırmayalım” diye taviz verip duruyoruz? ÖLÜMDEN ÖTE KÖY VAR MI?

Fatin Murat SEFERBEYOĞLU

Yazar: Editor