2013-09-23 10:24:21
Zalif Aktaş/ Gündeme Dair

Sevinmek, Üzülmek Üzerine

Son dönemde taraftarın çağrılarına futbolcularımızın kulak vermediği daha doğrusu taraftarın beklediği gibi karşılık vermediği konusu sürekli gündeme taşınmak istenmekte.

Adana da ki 4-0 lık İstanbul Belediye maçından sonra futbolcuların, taraftarı bir çoklarına göre lütfen selamlaması ardından Tavşanlıda taraftarın çağrısına yanıt verilmemiş olduğunun söylenilmesi ;  sanki çok büyük bir sorun gibi anlatılmak istenmekte. Ancak bu açıklamalar ve görüşler kanımca çokta yerinde ve doğru değil.

Şimdi belediye maçı sonrası Tuna ve Talha’nın internet ortamından açıklamaları bence gayet yerindeydi. Her galibiyet sonrası bunu çılgınca kutlamak yada mağlubiyet sonrası dövünmek gerçeklerden uzaklaşmayı getirir beraberinde.

İlk üç maçı kaybetmiş bir takımın iki maç kazandığında deliler gibi sevinmesi de ayrıca beklenemez, beklenilmemeli. Kaldı ki lig çok uzun; her maçtan sonra sevinmek gerçek sevinçlerin değerini düşürecektir.

Uzun yıllardır futbol dünyasında özellikle maç anlatıcılarının dillerinden  olur olmaz durumlarda ve çoğunlukla hak edilmemiş övgüler duyduk ve bence bu futbol hafızamıza iyiden iyiye kazındı. Ne bileyim ; muhteşem goller, süper kurtarışlar, enfes paslar, destanlar vs. vs. İşte bu yüzdendir ki artık her şeyi abartmak yada çok değerliymiş gibi göstermek hastalığı her bir taraftarı iyiden iyiye sarmaladı kanımca.Ve  bu bahsettiğimiz  durum doğal olarak ta ;  bir hafta önce muhteşem olanın, önümüzdeki hafta tüketilmiş olmasını beraberinde getirdi ve  getiriyor . Bir hafta öncenin kahramanları ; bir hafta sonrasının kişiliksizleri , beceriksizleri , satılmışları ne bileyim daha neler,  neler olmuşlardır. Bu yüzden futbolcularımızın bu net duruşunu anlamak gerektiğine inanmaktayım.

 Mesela ligin dokuzuncu haftasında ki olası galibiyeti doyasıya kutlamak anlamlıdır ve bu şehirde bir karşılığı vardır. Ama her şeyden daha  anlamlısı ve daha önemlisi ligin sonunda şampiyon olmaktır.Diğer galibiyetler ve  mağlubiyetler mutlaka önemlidir ama bunların etkisinde kalmak çok ta  doğru  değildirler.O yüzden kararında zamanında ve yetirince sevinçler ve olası kötü sonuçlarda çok uzatmadan yaşanacak  üzüntülerle taraftarlığımızı sürdürmeliyiz. Tıpkı hayatın her alanında olduğu gibi.

Neyse alınan galibiyetler ve iyi gidiş umarım sürer ve bizleri geleceğe dönük umutlandırır.

 Bu pazar ki maç için ise ;  takımın ilk haftadan sonra her geçen maç daha da yükselen mücadele ve iyi oyununun  bize galibiyet getireceğine inancımız tamdır. Ama her ne olursa olsun alınacak sonuç deminden beridir söylediğimiz üzere en önemli olana giden yoldaki ayrıntılardan ibarettir.

Yaşasın Adanaspor!

Zalif Aktaş

Yazar: Editor