2015-02-21 09:56:57
aç sınıfın laneti-

İnsanlar ölür. Öteki dünyaya ister inan ister inanma insanlar ölür. Tabi canlıların genel olarak o ömrün sonlanması yasasından payını alması zaten bir gerçektir ama düşünen ve taşınan mahluk olan insan ölür, hazin bir şekilde. Hazin olan, ölümü bilmesi ve onu düşüne düşüne ölmesi...

Ölür veya öldürülür.

Yoksul insanlar ise daha çabuk ölür; çabucak. Zaten daha çabuk acıkır yeterince yiyemediği için, daha çabuk zayıflar beslenemediği için, daha çabuk hastalanır gereğince korunamadığı için, çabucak üşür giyinemediği, ısınamadığı için... Orada her şey çabucak ve kolayca olur.

Orhan Veli de Kitabe-i Seng-i Mezar'da Süleyman Efendi için;

"Bir akşam uyudu

Uyanmayıverdi" der;

Çabucak ölen, yoksul, kimsesiz, borçlu, alacağı olmayan, nasırından çok çekmiş, çirkin yaratılmış, to be or not to be'yi mesele etmeyen, kundurası vuran, Allah'ın adını pek anmayan ama günahkar da sayılmayan, tüfeği deppoya konulan, esvabı başkasına verilen, torbasında ekmek kırıntısı olmayan, matarasında dudaklarının izi durmayan, kendi gidip ismi bile yadigar kalmayan Süleyman Efendi için. Yazık olmuştur ona. O kadar işte, yazık olmuştur.

Bu yüzden diyor ya "zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyleri olmayanlar, birleşin" diye... 

Aç sınıfın laneti vardır milliyeti yoktur;

hele asil bir milliyeti hiç yoktur, hiçbir kıtada yoktur.

Ama aç sınıfın aç bir midesi vardır,

o midenin de milliyeti yoktur.

O aç sınıf, neden kolayca öldüğünü fark edene kadar kolayca ölmeye devam edecek şu emperyal satranç oyununda.

Aç Sınıfın Laneti Adına... 

Yazar: Editor