2017-09-24 13:34:06
adana derbisi 2017

Derbi haftası geldi çattı. Tribünler önceki senelerdeki gibi hareketli olmayacak belki ama sahadaki mücadelede bir eksilme söz konusu değil.

Şampiyon olduğu sene de dahil olmak üzere, Adanaspor, kadro kalitesi açısından, yıllar sonra belki de ilk kez Demirspordan bu kadar üstün görünmekte. Tabii sadece kağıt üzerinde üstün olmak yetmeyecek. Böylesine bir maçta daha coşkulu olan, daha fazla isteyen her zaman bir adım önde oluyor. Sahada bugüne kadar gördüğümüzden daha motive bir Adanaspor olmalı.

Ayrıca Kemal Kılıçın bazı oyunculara olan takıntısını bir kenara bırakması gerekiyor. Son haftalarda iyi performans gösteren Dinizin, Oğuzhanın ilk on birde başlaması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca kupa maçında hazır bir görüntü veren Komana da şans verilmeli. Doğru kadro tercihi ve iyi konsantrasyon, Adanaspor adına, derbinin kaderini belirleyecek.

Gelelim rakip Demirspora...

Hücum konusunda Lalaweleye oldukça bağımlılar. Top onun ayağına değmeden pozisyon üretmiyorlar desek yeridir. Diğer oyuncuları Tambe ve Mendynin atletik isimler olduğunu fakat top ayaklarına geldiğinde beklenen etkiyi yaratamadıklarını söyleyebiliriz. 

En büyük sıkıntıyı bekler konusunda yaşıyorlar. Ilk haftalarda Yiğitcan ve Sezer stoperde, Adil de bekte görev almıştı. Fakat son iki haftada Sezeri sol bekte Adili stoperde gördük. Zayıf Gaziantepspor karşısında bu dizilimde sorun yaşamadılar belki ama Bolu deplasmanında çok açık verdiler. Kalelerinde üç gol gördüler ama sayının daha fazla olması uzak bir ihtimal değildi.

Ceza sahalarına düşen yüksek toplarda, bu haftaya kadar, rakip hücumcular topla rahatça buluştu. Manisa maçındaki kadar korner bulabilirse, Adanaspor kilidi bir duran topla açabilir.

Özetle, coşkulu futbol, etkili kanat oyunu ve duran top organizasyonları ile Adanaspor istediği sonuca ulaşır, diyebiliriz.

Halit Gürer

Yazar: Editor