2017-08-13 05:31:50
adanaspor denizlispor maç sonu 2017

Sezona üç gollü bir başlangıç yaptı Adanaspor. Hem skor hem de eksikleri görme açısından güzel bir karşılaşma geride kaldı. 

Eksilerden başlayalım.

Öncelikle sol bek pozisyonuna transferler yapılmasına rağmen bir türlü istenen seviyede bir oyuncu bulunamaması düşündürüyor. O bölgeye iyi bir yerli oyuncu alınması,

 • Karacic ve Koman gibi katkı koyabilecek yabancıların sahada olması demek. 
 • Hatta isim vermek gerekirse geçen sezon Adanasporda kiralık oynayan Halil İbrahim Pehlivanın bu ligde daha faydalı olabileceği görüşündeyim. 

2-0lık skoru yakaladıktan sonra, rehavetten mi yoksa skoru koruma iç güdüsünden mi bilinmez, top kontrolü uzun bir süre Denizlispordaydı ve bu süreçte gerek orta sahadan ileriye yeterince top atılamaması, gerekse Magayenin statik kalması sebebi ile kontra atak fırsatları üretmekte zorlandık.

Ayağımızda topu da tutamayınca oyun uzun sayılabilecek bir süre Denizlisporun hakimiyetinde gibi göründü. Fakat bu hakimiyette Adanasporun bireysel hataları haricinde rakip pozisyon üretemedi. Ancak başta genç kaleci İrfan Can olmak üzere o kadar çok basit hata yapıldı ki, Denizlispor bir tanesini değerlendirebilse farklı bir maç izleyebilirdik.

Gelelim artılara.

Benim gözümde, maçın açık ara yıldızı, Digao ile başlayalım.

 • Maçın başında, asisti yapan Abdülazizin önüne çok iyi bir pas çıkararak golün oluşumunda büyük pay sahibi oldu. 
 • Devamında penaltı yaptırdı ve ikinci gol ile birlikte maçın kopmasını sağladı. 
 • Bununla da kalmadı, yaptığı bindirmeler neticesinde iki de isabetli şut çıkardı. 
 • Tüm bunları yaparken savunmadaki görevini de eksiksiz yerine getirdi. 
 • Bir sağ bekten ne bekleniyorsa daha fazlasını yaptı. 

Maç içerisinde orta sahada yaratıcı oyuncu eksik derken, topa orta sahada ve ileri uçta hakim olmamızı sağlayacak birisi yok derken,

Bilal Yener Arıcanın oyuna girip, attığı müthiş paslarla pozisyon üretmesi ne iyi oldu.

Hatta ilk bakışta, bundan sonra Bekir ve Tevfikten birinin sahada olup diğerinin yerine Yenerin oynaması daha faydalı olur diye düşünüyorum. Dileriz Yener, Türkiyede bir türlü yakalayamadığı istikrarı Adanasporda yakalar ve Süper Lige yeniden dönüşümüzde pay sahiplerinden biri olur. 

 • Bahattinin performansı da ümit verdi. 
 • Her ne kadar alışkın olmadığı bir pozisyonda oynasa da 
 • çabası, hızı ve attığı gol ile günün iyilerindendi. 
 • Önümüzdeki süreçte ileri uçta oynarsa, 
 • hem skor hem de performans açısından daha fazla verim alacağımıza inanıyorum.

Abdülaziz bu ligin en iyi yerli kanat oyuncularından. Bu hafta bir asist ile katkı koydu. Uyum sağladıkça, önümüzdeki süreçte daha iyi olacaktır.

Genel anlamda bakacak olursak, ilk hafta itibarı ile, Adanasporun en iyi yönü, ipleri eline aldığında, pozisyona girip sonuca gidebilmesi diyebiliriz. Topun kontrolünün daha fazla Adanasporda kalmasını sağlayacak hamleler yapılırsa, özellikle iç sahada rakiplere zorlu dakikalar yaşatabileceğimiz görüşündeyim.

Ayrıca

Adanasporun hala yerli oyuncu takviyesine ihtiyacı var.

Örneğin sol bekte yerli ve kaliteli bir oyuncu ile başlansa orta sahada Koman oynayabilir ve belki de ilk yarıda daha fazla kontra atak şansı yakalanabilirdi...

Gereğinin yapılmasını ısrarla bekliyoruz.

Halit Gürer

Yazar: Editor