2012-11-28 13:16:26
ağır gelin

Adanaspor’uma Bulaşmak İsteyen Şey

Ahmed Arif’in “Adiloş Bebe” adlı şiiri şu kimi yerel medyanın çok güzel özetler aslında, ne güzel anlatır enteresan hallerini:

“Bunlar,
Engerekler ve çıyanlardır,
Bunlar,
Aşımıza, ekmeğimize
Göz koyanlardır,
Tanı bunları,
Tanı da büyü...”

O zevatın kurdukları Bizans oyunlarında, hatta yapacakları karşısında şaşkınlığa veya yılgınlığa düşmeyiz, düşmeyeceğiz, ama onları da iyi tanımak lazım her hareketleri, her bir niyetleri ile. Ki onlarla kendi lisanlarında mücadele edelim: Gerek sözcüklerle gerekse haşere ilaçlarıyla, fazlasına lüzum olmaz zaten.

Bunların hala hesaplayamadıkları bir şey var, “Adanaspor” düştü zannettiğiniz yerden çoğalarak devam eder.

Çapınız bu kulüple bu camia ile bu büyük taraftar ile "uğraşmaya" yetmez muhterem…

_________________________

Meraklısına Not:

Haşere İle Mücadele

Haşereler, deyince aklımıza birçok böcek ve kemirgen ve zararlılar gelir. Bu hayvan türleri insanlara farklı şekillerde zararlar verir ve insanın hayatını farklı şekillerde olumsuz bir şekilde etkiler.
Bazı haşere türleri insanların besin kaynaklarına zarar verirken bazıları eşyalarına ve giyeceklerine zarar verir. Bazı haşere türleri de insanın kendisine direk zarar verir.
İnsanoğlu var olduğu günden beri kendini dış etkilerden ve zararlı haşerelerden korumuştur. Tabii ki her dönemde farklı mücadele şekilleri ve yöntemleri uygulanmıştır. İnsanlara bulaşan birçok hastalık, mikrop ve virüs zararlı haşere ve böceklerden bulaşmaktadır. Haşerelerden insanlara hastalıklar farklı şekillerde bulaşır.
Haşere mücadelesinde, ilaçlama haşerenin türüne bağlı olarak uygulanır. Her canlı için kullanılan ilaç ve ilaçlama yöntemi farklıdır. Bu canlı grubu ile mücadelede en kalıcı ve en etkili yöntem ilaçlama yöntemidir.

Yazar: Editor