2016-09-16 07:05:40
ankara deplasmanı maç önü / halit gürer

Neden Olmasın?

Hafta sonu ligin en iyi dört-beş takımından biri ile karşılaşacağız. Favori bu haftaki rakip olabilir fakat futbolda her zaman favoriler kazanmıyor. Zaten Adanaspor da geçen sezon ligi o favori görünenlerin üzerinde şampiyon bitirmişti. 

Öncelikle onlardan bahsedelim.

Kısaca, topu alıp oynayan değil de topu kapıp oynamayı amaçlayan bir takım. Top rakipteyken orta sahadaki agresif oyuncularının yaptığı şok preslerle topu kazanıp, ilerideki hızlı oyuncuları ile skora dönüştürmeye çalışıyorlar. Ve bunu gerçekten yüksek bir tempoda yapıyorlar. 

Tabii ki Reşit Akçayın takımı sadece tek bir taktik üzerine kurulu değil. Rakip sahada baskı kurmaları gerektiğinde kanatlardan ceza sahası içerisine doğru atılan derin toplarla attıkları goller de var. Ceza sahasına yakın oynayan Umar, Delarge ve Ndiaye gibi çabuk ve becerikli oyuncuları kullanıp savunmanın dengesini bozabiliyorlar.

Ve bu paragrafı da tek bir futbolcuya ayırıyorum. Bir oyuncu düşünün ki  savunmadaki görevini eksiksiz yerine getirirken hücumda da sorumluluk alıyor, duran top kullanıyor, oyun kuruyor ve hatta birçok golde de pay sahibi... Ve ilginç gelecektir fakat oyuncu sol bek pozisyonunda görev yapıyor. Mevkiisinde daha iyileri vardır mutlaka ancak Tiago Pinto kadar etkili ve kilit bir sol bek daha var mı, bilemiyorum. Pek rastlamadım ama dilerim pazar günü kötü bir gününe denk gelir. 

Gelelim Adanaspora...

Topa sahip olmanın bu maçta Adanaspora avantaj sağlamayacağını düşünüyorum. Rakip, bu sezon Avrupa da dahil olmak üzere gol atamadığı tek maç, topla oynama üstünlüğünü elinde bulundurduğu Antalyaspor maçıydı. Bu nedenle kontrolü rakibe bırakıp, takım olarak topun arkasına geçerek oynamak bu rakibe karşı yapılabilecek en akıllıca iş olacaktır. Fakat geride kalabalık olmanın iyi savunma yapmak anlamına gelmediğini unutmamak gerekiyor. Tıpkı geçen seneki gibi nitelikli bir savunmaya ihtiyaç var. 

Orta sahadaki top kayıplarına da dikkat etmek gerekiyor. Son iki maçta orta sahada özellikle Bekir Yılmazın kaybettiği bir kaç top tehlike oluşturmuştu. Bu maçta bu tarz hataların bedeli daha ağır olabilir. Biraz daha dikkat...

Adanasporun avantaja dönüştürebileceği en önemli husus, Ankara takımının Avrupa maçlarından sonra lige düşük perdeden girmesi. Gençlerbirliği karşısında iki farkı yakalamalarına rağmen ilerleyen dakikalarda oyundan mental ve fiziksel olarak düşüp kaybedebilecekleri bir maçı berabere bitirdiler. Antalyaspor karşısında alınan bir puanda ise başarılı eldiven Karcemarskasın payı büyüktü. Yani Adanaspor oyunu dengede tuttuğu sürece fırsatlar yakalayabilir. 

Toparlayalım, futbolcular üzerine düşeni eksiksiz yapıp minimum hata ile oynarlarsa, hücumda bu kez biraz daha becerikli olabilirlerse ve biraz da şans yardım ederse sürpriz bir puan veya puanlar neden olmasın?

Halit Gürer

Yazar: Editor