2020-11-14 20:05:20
bela iklimi

Yurdumdan Havadisler

Bir bela iklimindeyiz ki

Artık nereden ne geleceğini bilmeden yaşıyoruz.  Açız diyoruz “askıda ekmek” diyorlar; “eve ekmek götüremiyoruz” diyoruz keyif çayı veriyorlar. Virüs sarmış sağı solu, hiçbir şey yok, her şey kontrol altında diyorlar. Yahu be haldır, diyeceğimize birbirimizi ölüme itme yarışındayız. “Ben çalışıyorum; o niye çalışmıyor?” kavgasına kendimizi öyle kaptırmışız ki hemşire öğretmene; doktor mühendise girmiş saç saça baş başa kavga ediyoruz. Memlekette, hiçbir zaman tam ve doğru olarak bilemediğimiz rakamlar varken, vaka sayıları almış başını gidiyorken “derdüstü  muradüstü” bir halde okulları açıyoruz; her okulda üçer beşer hasta varken; öğretmenler virüsten yaşamını yitirirken koca koca profesörlere(!) “Okullar kapanacak en son kurumlardır” açıklamasını yaptırıyoruz ve Hipokrat yemini ayaklar altında çiğneniyor yine.

Bir bela iklimindeyiz ki

Artık açlığımızı, yokluğumuzu, yoksulluğumuzu unutup hayata tutunmanın yollarını arıyoruz. Ve bu dumanlı havada muktedir bizi avucunun içinde biçimlendiriyor. 30 Ağustos yasak; ama neden? Malum pandemi!!!

29 Ekim yasak; ama neden? Malum Pandemi!

Partiye katılım törenleri serbest; ama nasıl olur? Malum, tedbirler alındı(!) Anlı şanlı açılış törenleri serbest; ama nasıl olur? Malum, tedbirler alındı(!)

Vaka sayıları artıyor mu? Çözüm basit: 22.00 sonrası yaşam bitsin, oh ne âlâ!

Vaka sayıları artıyor mu? Çözüm basit: Tütün ve tütün mamulleri sokakta kullanılmasın, oh ne âlâ (4.Murat, bunu nasıl akıl edememiş ki!)

Bir bela iklimindeyiz ki

Biri de çıkar bizi savunur, bizden yana olur mu derken bakıyoruz ki muhalefetin Trump-Biden savaşında bizi görecek hali yok. Kim önce tebrik etti, niye tebrik etti, ben niye bekledim, o niye beklemedi kavgasında halkı gören olur mu?

“Eskiler alıyorum / Eskiler alıp yıldız yapıyorum” diyen Orhan Veliye nazire yaparcasına bir dönem, muktedirin sağ kolu, şimdilerin muktedirin muhalif rakibi olanlara umut bağlıyoruz. Bitpazarına nur yağdırma çabasındayız.

Bir bela iklimindeyiz ki

Nereden tutsak elimizde kalıyor memleket. Açız, açıktayız, yarını düşünmekten bugünü yaşayamıyoruz.

Orhan Rıfat Anday

Yazar: Editor