2012-02-21 20:48:31
bu da sözlük 2

Memlekete Dair Bir Sözlük Denemesi

 http://www.paperstone.co.uk/images/NewsImages/2010/old_book.jpg

2.Bölüm 

hukuk: a. Ar. / Toplumu düzenleyen, muhalifleri belli, makul bir hizaya getiren ve devlethükümet yaptırımlarıyla fena güçlendirilmiş bulunan kuralların, yasaların ‘ozalimolangücünü12eylüllerdenalmış bütünü.

Ör. “-Biz hukuğa saygı duyuyoruz.

–Efendim o ‘hukuğa’ değil ‘hukuka’ olacaktı.

– Efendim?

– Hukuka!

–Ne fark eder, bundan sonra benim dediğim gibi olsun.

–Peki efendim!”

medya: a İng. / Görsel, işitsel, yazılı, basılı, tutulu, yatılı, dizili, şimdineyapalımefendimci iletişim organlarının bütünü.

Ör. “Medya neye hizmet eder bre?”

-merkez medya: a. / Kimi zaman laik, kimi zaman, tutucu, kimi zaman vurucu, aslında faşist, panoramik bakınca eyyamcı, neticede hacıyatmaz, iğneler batmaz; kör, bakar kör, katliama kör, şimdineyigörmesemci iletişim organlarının bütünü.

Ör. “Merkez medyanın kaç yüzü vardır acep?” 

-yandaş medya: a. / Hımm. Sözlük burara durur ve düşünür. Siz hangi bağın güzelisiniz öyle? Al yanaklarınız, bal dudaklarınızla ne yazar ne söylersiniz? Siz ne güzel şeylersiniz. Özetle, medyanın arsızamansız hali.

Ör. “Yandaş medya, muktedirin kanalizasyonları mıdır abiler?”

milli irade: a. tam. / Sıfat tamlaması biçiminde oluşmuş, her seçimden sonra kalıplaşmış, milletin iradesini de böylece iradesizleştirmiş öbektir. Sonubalkonavaranirade.

Ör. “Milli irade milli takım gibi bir şey mi hocam?”

özür: a. / Öz’ün hicap edip normalde iç bir ahlaki dürtü ile harekete geçip bir tür af dilemesi. Fakat dilbilimcilerin bu masum sözcüğün bile ‘kullanıldığına’ dair yalancınınözrüyatsıyakadar türü kimi kuşkuları vardır.

Ör. “Önce söveyim, sonra özür dilerim abiler.”

referandum: a. / Fr aslında alınmış olan kararın aslında halk tarafından alındığının zannedilmesini budahalkıniradesiulan ile sağlayan Saltimbanco sirkinin bir başka gösterisidir.

Ör. “Abi, şimdi bu referandumda ben hangi partiye oy vereceğim? Parti yok mu bunda? O zaman bir şey dağıtmayacaklar demek! Hadi ya!”

sağlık: a. / Sağ olma isteğini ima eden, vatandaşın temel gereksinimlerinin en temeliyken sağcı politikalarla ticari bir imgeye tahavvül etme. Sağınticarisağlığı.

Ör. “Sağlığımız kimlerin kumpasındadır abiler?”

seçim: a. / Çeşitli periyotlarla atanmışseçilmişlerin arzı endam ettiği bir tür Saltimbanco sirk gösterisi.

Ör. “Cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılda bir mi yapılacak, 7 yılda bir mi?”

şike: a. Fr. / Futbolun damarlarında dolaşan kandır. Birçok yan anlamı vardır. Mecazi kullanımlara da müsaittir. Futbol dışına da çıkabilir. Siyasi erk’in elinde pek ala dehşetengizbirsilah’a dönüşebilir.

Ör. “Seçimlerde bir şekilde şike olursa ona da şike denir mi?”

tutuklama: a. / Tutmak fiilinden isim görevli fiil anlamlı bir kaderle türeyip bir infaza dönüşerek anlam kötüleşmesine uğramış sözcük. Şimdi kendi anlamından utanıyor.

Ör. “Yarın kimleri tutuklasak da saklasak efendimiz?”

taş: a. / Fred Çakmaktaş ile Barny Moloztaş’ın atası olup kendi devrinde işlendikten sonra silah olarak kullanılan varlığın adı olan sözcük.

Ör. “Taş at, izi kalsın.”

yargı: a. huk. / Mahkemece, yaslara göre olduğu var sayılıp bir olayın doğuşuna yol açan etkenlerin de göz önüne alınarak değerlendirilmesi sonucu verildiği düşünülüp davayı sonuca bağlayan benefendimiseverim mahiyetinde karar.

Ör. “Bu yargı kimin işaretine göre alınmıştır muhteremler?”

yargıcı: a. huk. / Bir uyuşmazlığı, anlaşmazlığı çözmek için her iki yanın birlikte başvurduğu kimse ya da kendisine böyle bir anlaşmazlığı çözme yetkisi verilmiş muktediregörebilirkişi. Eş. Hakem.

Ör. “İ.ne hakem!”

yeni yargı paketi: a. tam. Akpce / Siyasal erkin keyfiyetinin tecellisini temsil eden babalargibiyaparız paketi. 

Ör. “Bu yeni yargı paketinde nohut da var mı? Yoksa eğer, oy vermem.” 

Yazar: Editor