2012-08-29 10:06:33
cumhuriyet / arif kızıyalın

Bugün Cumhuriyet gazetesi Adanaspor’u ve Bayram Başkan’ın açıklamalarını köşesine yazar Arif Kızılyalın ile taşımış.

Makale aşağıdadır:

1. Ligde Başkan Olmak

Arif Kızılyalın

Cumhuriyet Gazetesi / Yazı için tıklayınız

Adanaspor, Türkiye’nin köklü ekiplerinden. Futbolumuza birçok ünlü ismi kazandırmış, Çukurova bölgesi ‘Çukurova’yken Süper Lig’in tozunu atmış, hatta şampiyonluk kovalamış. Sonrası malum. Cem Uzan’ın satın alışı, anonim şirkete dönüş, kapanma noktasına geliş ve sanayici Bayram Akgül ile yeniden diriliş. Son 3 yılda 2 kez Süper Lig’in eşiğine kadar yürümüşler. Geçen yıl play - off finalinde Kasımpaşa’ya kaybedişlerini unutamıyorlar. Ve hakem Fırat Aydınus’un da kulağını çınlatıp duruyorlar, “Eğer Cüneyt Çakır,Hüseyin Göçek ya da bir başkası yönetse biz şu an Süper Lig’deydik. O kadar kolay adam atılmaz final maçında, Barbaros’u atmak için fırsat kolladı Fırat hoca” diye..

Gözleri doluyor Bayram Başkan’ın, “Hâlâ o finalin faturasını ödüyoruz. Baksanıza Ankara’daki olaylar için şimdi Urfa ile yapacağımız bölge derbisinde kızlarımıza ve çocuklarımıza oynayacağız, sahamız kapalı. Biri bana şu saha kapatma cezasını açıklasın. Kim cezalandırılıyor? Şimdi bu maç TV’den açık kanalda yayımlanıyor. O olayları çıkaranlar da ‘Biz böyle saha kapattırırız’ diye meze yapıyorlar Adanaspor’umuzu sofralarına. TFF’nin saha kapatma cezasını mantık çerçevesinde oturtması gerekiyor.”

Derken yöneticilerden biri söze giriyor, “Ne yapsak suç. Geçen yıl bir gözlemci geldi. Şu eksik, bu eksik, diye bastı para cezasını. Tamamladım ertesi hafta, başka gözlemci gelip, ‘Her şey tamam ama yine de cezaya girecek bir şeyler buluruz’ diye bizimle dalga geçti adeta.”

O sırada rakipleri Urfaspor geliyor, Adanaspor’un idman tesisine. Teknik direktör Kemal Kılıç, sarılıyor öpüyor Bayram Başkan’ı, iki takım oyuncuları birbirleriyle kucaklaşıyor. Urfalılar da dertli saha kapatma ve alakalı alakasız para cezalarından.

Laf lafı açıyor, söz transfere geliyor. O sıralarda Elazığsporlu Emre Toraman’ı alıp ön libero sorunlarını çözmek istiyorlar. Çünkü savunmaları iyi, forvette deMetin Akan ve M’Billa var, bir de Usain Bolt’u andıran 19 numaralı kenar oyuncuları, “Biz ilk ikiye gireriz bu sezon” diyor Bayram Akgül ve ekliyor,“Ama transfer piyasası bir garip. Öncelikle şu menajerlere ödenen komisyon olayı bizi batırıyor. Şimdi lüks bir mağazaya gidip gömlek alıyoruz, kasaya geldiğimizde kasiyer ‘Yüzde 15 de bana’ diyor mu? Bu komisyonlar yüzünden transferde kimse kıpırdayamıyor. Siyasetçi arkamız da yok Adanaspor olarak. Bakanlarımız gidip bize futbolcu da hediye etmiyor. Ne yapacağız? Biz de kendi kendimize debeleniyoruz.”

Holiganizm ve Fair-Play konusunda da söyleyecekleri var Bayram Akgül’ün:“Şimdi Urfa Başkanı ile sürekli görüşüyoruz, futbolcular arkadaş, hocalar arkadaş, her maç öncesi oturup yemek yesek, o yemeğe hakem triosu da gelse ne olur? Hangi çağdayız, hiç olmazsa bu sayede öküz altında buzağı aramazlar” diyerek bir sinyal veriyor TFF’ye.

Gerçekten haklı Bayram Başkan. Maç günü stattayız. 5 Ocak Stadı sessiz. Sadece kadınlar ve çocuklar var. O sırada Urfalı bir oyuncu sert faul yapıyor. Kadınlar başlıyor söylenmeye, “Sahaya ineriz...” Bayram Başkan “Aman”diyor ve ekliyor: “Gözlemci bunu da yazar, cezalı maçta da ceza öderiz, zaten içerideyiz maç giderleri konusunda...”

Hangi zihniyet bölge derbisini, Adanaspor-Şanlıurfaspor maçını seyircisiz oynatıyor, anlamak güç. Oysa bu maçta yasaklar olmasa Adana esnafı gülecek, otobüs firmaları para kazanacak, al-ver, ver-al derken yavaşlayan bölge ekonomisi canlanacak ama bunu TFF’ye anlatmak güç!

29 Ağustos 2012 - Cumhuriyet

Yazar: Editor