2017-04-29 23:23:35
cüzdan ile vicdan arasındaki mesafeye dair

homo sapiens art ile ilgili görsel sonucu

Cumartesi akşamında, Stadyum programında, TRTde, Bay Kaya, Trabzonsporla ilgili bir konuya istinaden “taraftar da ayda, takım için 60 TL versin canım” diye buyurdu. Sonra tribün gelirlerine, buna bağlı olarak transfere vs temas ederek laf soktu.

Bunu kim dedi?

Muhtemelen, hayatı boyunca hiç çalışmamış yani el emeği göz nuru çalışmamış bir adam. Golf işini çalışmadan saymazsak eğer, hiç çalışmamış bir adam, yevmiye hesabı terlememiş, yani muhtemelen.

Ne diyeceğim!

Acaba buna ve bunlara, çünkü bunlardan her şehirde, her futbol camiasında var, bunlardan… Böyle toptancı hesap yapanlardan… Örneğin bir mekâna girince, şu kadar müşteriye şu kadar hesap, oovvv o zaman şu kadar kazanç, diye kabala hesap yapanlardan… Yahu bunlara nasıl anlatmalı o 60 denen lirayı…

Arada, söylemiyle vicdan sahibi bir insan olduğunu gördüğümüz Giray Hoca müdahale etmeye çalışıyor, her aileden en az 2-3 kişi maça gidiyor, diyor. Muhterem Kaya almıyor bunu. Çoğu köylerden geliyor diyor Hoca. Muktediryen Kaya hissetmiyor bunu. Ama o 60 TL eve dönene kadar 200 TL oluyor, diyor Giray Hoca. Bay Kaya, toplu taşıma var diyor; yani bir insan evladı yemeyecek içmeyecek, dolmuşa binip maça gidecek dolmuşa binip eve dönecek…

Şimdi bu muktediryen kabilesine o 60 lirayı nasıl anlatmalı? Nasıl?

Taraftarın o 60 lirası, bir defasında valenize bıraktığınız, muhtemelen bıraktığınız bahşiş veya 6-7 golf topuna denk gelen bir meblağ değil hakikatler dünyasında.

Örneğin o 60 TL hakikatler dünyasında 60 ekmeğe denk gelir, günde 4 taneden 15 günlük ekmeğe… muhterem-ler.

Diğer temel ihtiyaçlarla somutlaştırmaya devam etmeyeceğim örnekleri.

Ama o 60 TL ha deyince özellikle genç taraftarların cebinde göreceği bir para değil, efendiler.

Bizi, kendi bütçenizin sınırlarıyla terbiye etmeyin.

Bize babanızın doldurduğu o cüzdanın içinden taraftarlık ve fedakârlık dersi vermeyin…

Sahi, cüzdan ile vicdan arasındaki o mesafe ne kadar olmalı acaba? Ortalama bir Homo Sapienste mesela?

Not:

Tribün gelirleri üzerinden bir fikir(!) üretip filan, ama takımın büyümesi, transferler falan demek, hesap bilmemenin bir başka kanıtıdır galiba. Parasal futbolu yok sayıp laf gevelemektir.

O passo kart da, o bilet fiyatları da Taraftarın tepesindeki sopadan daha başka bir şey değildir. 

Yazar: Editor