2015-03-10 15:36:49
de ki kafka yanıtladı

Alışmışlık

Tolga E.

Dönüşüm'ü neden yazdım?

Yanıtlayayım.

Bir İnsanın toplumdaki yerinin çevre durumuna göre değişebileceğini anlatmak için yazdım. Sistem öyledir ki bedeni çok ama pek çok çalıştırır. Fakat insanların muhtaçlığı ise onları birer Samsa’ya dönüştürür.

Sistemde de hepimiz birer Samsa'yız aslında. Devrin politikacıları, ekonomistleri bizi bu alışılmışlığa sürükler. Onlar değiştiğinde ise biz de onların amaçlarına göre farklı çehrelere bürünürüz. Bunu bir satranç oyununa benzetebiliriz. 64 kare var ve biz oyuncunun isteğine, amacına göre yer değiştiren piyonlarız.

Yeri geldiğinde oyuncunun en değerli taşı, yeri geldiğinde ise feda edebileceği gereksiz bir piyon. Devrin Politikacılarının bizi bir piyon gibi kullanışının ve yeri geldiği zaman bizi gözünü kırpmadan harcayabileceğinin bir hikâyesidir "Dönüşüm".

Ben bu kitabı artık insanların uyanması ve alışılmışlıklarından kurtulmalarının bir başlangıcı olması için yazdım. Yeri gelir ki işimizden, sevdiklerimizden bile vazgeçecek duruma getirir sistem bizi.

Sistem bizi çıkarları için kullanır.

Bizi biçimden biçime sokar ve en ufak bir hatada cezayı keser. Başta da dediğim gibi sistem bizi azami çalıştırıyor. Yoruyor, incitiyor ve bazen de öldürüyor. Peki bu sizce böyle mi devam etmeli?

Ben Franz Kafka olarak en büyük tepkimi bu kitapla ortaya koydum. Umuyorum ki insanlık da bu gidişata bir şekilde "Dur" der. Yoksa hepimiz o 64 karede dönüp dolaşan birer piyon olarak kalacağız.

Yazar: Editor