2019-06-18 07:50:17
disiplin

TDK

Fransızca discipline

1.isim Bir topluluğun, yasalarına ve düzenle ilgili yazılı veya yazısız kurallarına titizlik ve özenle uyması durumu, sıkı düzen, düzence, düzen bağı, zapturapt:
"Adanaspor için şart olan, disiplin ruhunu bir karaktere dönüştürmektir." Gündüz Tekin Onay

2.isim Kişilerin içinde yaşadıkları topluluğun genel düşünce ve davranışlarına uymalarını sağlamak amacıyla alınan önlemlerin bütünü:
"Bazı kibar semtlerde ve Beyoğlunda bu disiplin biraz gevşerdi." Falih Rıfkı Atay

3.isim Öğretim konusu olan veya olabilecek bilgilerin bütünü, bilim dalı

Arada sözlükle başlıyoruz bazı yazılara. Kavramları net kullanmak icap ediyor bu durumda. Çünkü karışabiliyor bazı kelimeler birbirleriyle.

Örneğin Disiplin denen güzelliği Baskı ile karıştıranlar var.

Baskı şu: Hak ve özgürlükleri kısıtlayarak zor altında bulundurma durumu, tahakküm. Örnek cümle:
"Politik baskıların yanı sıra daha başka yasaklara da bağlıydık." Necati Cumalı

Hepimizin hayali baskı yaşamayan bir toplumdur.

Şahsi hayalim, tam bir disiplin içinde yaşayan toplumdur. Kelimenin tüm anlamlarında.

Sorunumuz ne?

Galiba biz ve ne yazık ki disiplini olmayan veya az buçuk olan o disiplini kaybetmiş bir toplumuz. Bir ekonomi disiplinimiz olduğunu kim söyleyebilir? Ama bir eğitim disiplinimizin zerre kadar olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Sağlıkta durum ne? Şehir Hastaneleri şu hayati meseleyi tam manasıyla bir ticarethaneye çevirdi. Uzmanların dediği bu. Üretim ve tüketim disiplini? Sanayi disiplini? İş disiplini? Yahu bunlar var ülkede ama tek tek bireylerde var, ülke yönetiminin böyle bir derdi yok. Keyfi disiplinlerini genel bir disiplinsizlikte yaratmışlar zira.

En disiplinsiz alanların biri de spor ve tabi ki baş sorun olarak futbol geliyor galiba. Hangi kulübün istikrarlı ve tutarlı bir mali disiplini var? Alt yapıdan A takıma kadar bir kulüp disiplini içinde organize olmuş ve sportif başarıyı da sağlamış bir tek kulüp var mı?

Tabi takımların bir disiplini olmayınca bunu tribünlerden beklemek boş oluyor. Aslında beklemek gerekir. Disiplinli bir tribün, kulübünü standart bir disipline mecbur edebilir. Bir ütopya bu, kabul ediyorum.

Bataklıkta gül yetiştirmek mümkün mü?

Mümkün olmasını umarım. Tüm birimleriyle tam bir disiplin içinde, örgütlenmiş bir Adanaspor ne güzel olur.

De ki hayal!

 beckenbauer soccer art ile ilgili görsel sonucu

Yazar: Editor