2012-03-17 09:05:55
dizi mizi

Harbiden “Y a l a n Dünya”

 http://www.izlefullfilm.com/wp-content/uploads/2012/03/yalandunya9.jpg

Dün akşam kısa bir sürede tabi ki medya pompalamasıyla ve üç beş gazete yazıcısının pohpohlamasıyla popüler bir dizi oluveren Yalan Dünya’yı izledim bir süre. Ki senaristinin zaten Avrupa Yakası’ndan genelde hak edilmiş bir kredisi vardı kendi muhitlerinde.

Çok reklâmlı üç beş parçayı izleme sabrı göstermeye çalışırken tüm izlediklerimin aslında henüz bir özet olduğunu, ana bölüme geçilmediğini öğrendiğimde yorulmuş ve sıkılmıştım.

Bakarsak;

Bir edebi metin oluşturulurken kullanılan yöntemlerden biri aklına gelen her şeyi yazmak ve sonra onları toparlamaktır. Çünkü yazma sürecinde yokuş aşağısındır ve o esnada frenle filan oyalanmaya gerek yoktur. Bırak gitsin. Durduğu yerde dönüp bakarsın. İlham dediğin şey dizgine pek gelmez.

Söz konusu dizide dönüp bakıp da bir toparlamaya gidilmemiş gibi durum öne çıkıyordu. Diyeceksiniz ki bu edebi bir metin değildir. Doğru. Ama neticede kurgusal bir metindir, B Sınıfı eserlerde de kural refleksle de olsa böyle işletir kendini. Kitlelerle üst bir nicelikle buluşan yapımlar da bir prensibe uymak zorundadır bu manada.

Yığılmış tipler (Tip diyorum, çünkü dizideki şahıslarda karakteristik hatları olmayan karikatürize çizgiler vardı.), özensiz çabasız ama ziyadesiyle abartılı espriler, ısrarla güldürmeye çalışan mizansenler koreografiler, harcı âlem nükteler, boş mimikler, itici jestler, başka yerli dizileri hatırlatan dekorlar (Avrupa Yakası bile değil) , sevimsiz oyuncular (Bu öznel oldu evet) vs Yalan Dünya’yı hakikaten yalan bir diziye dönüştürüyor.

Bu nitelikteki bir dizinin o kadar beğenilmesi üzücüdür,  beğendirilmeye çalışılması da acıdır! Bu adamlar bu tarz diziler yaparken bir zahmet dönüp biraz Friends izlesinler, 8 yıl önce ömrünü tamamlamış o diziden belki bu esnada bir şeyler öğrenirler. Yine eski dizilerden olan E.L Raymond’ı izlesinler, How I Met Your Mother’ı izlesinler az biraz. Milleti aptal yerine koymasınlar (veya en hazini) aptallaştırmasınlar!

Bu haliyle Yalan Dünya, aynı kalemden çıkan Avrupa Yakası’nın çok uzağındadır, çok.

Şimdi nedir mesaj? Ulan, ülke yerli dizilerde de geriye gidiyor, ciddi ciddi!

Ve böyle dizileri orda vadede Pamela gibi geçkin erotikler de kurtaramaz veya ben yine yanılırım; )

Yazar: Editor