2012-09-03 21:03:05
durum tespit yorum

Yorum veya Durum Tespiti

Genelde eleştirmenlerin, gazetecilerin kullandığı yöntemlerdir yorum yapmak veya durum tespitine başvurmak ya da her ikisini yapmak. Tabi ki bunu kişisel okuma alanıma göre söylüyorum. Yoksa şirketler, çeşitli kurum ve kuruluşlar da durum tespiti yaparmış. Yorum ise herkese açık bir alandır ki, kafa göz yararak da yol aldığımız olur. Dönüp bakınca o türden kafa göz yaran yorumlar yaptığımı da elbette görüyorum; )

Bu yazı yorum ile durum tespiti arasındaki farkı şahsen daha net anlamam için kaleme alınmıştır. Sizin de ilginizi çekerse ne ala: ))

Bir yazının, eserin, “şey”in –artık neyse o- anlaşılması güç yanlarını açıklama, ortaya çıkarma, aydınlatma için “yorum” kelimesini pek ala devreye sokabiliriz. Bir de bir olayı belli bir görüşe göre değerlendirme, açıklama işinde de yorumu kullanılabiliriz. Örneğin bu sayfada futbola dair olayları Adanasporluluk açsından, diğer konuları solculuk perspektifinden yorumluyorum. Gücüm yettiğince…

Nerden bakarsanız bakın yorum dediğimiz şey önünde sonunda öznellik doludur. Adanaspor konusundaki yorumlarımızın örtüşmemesi hep bu yüzdendir.

Durum tespiti ise nesnellik ve bilimsellik içerir. Var olan üzerinden gidilir. Önce durum tespiti sonra yorum yapılır. Farkında olsak da olmasak da biz olayları bu hiyerarşide konuşuruz zaten. “Kurumlar ve kişiler zaman zaman, yön bulmak, yön belirlemek, nereden başlayacağına karar verebilmek, hedef belirlemek, hedefe yönelik gelişimi izlemek için durum tespiti yaparlar.” Durumu görmeden tespit de olmaz değil mi? Dolayısıyla yorum da meçhule gider.

Evet, önce durumu görürüz, devamında nesnel koşullarda tespitini yaparız ve en son yorumlarız.

Örneğin; “Memleketi resmiyette Akp yönetiyor.” cümlesi bir durum tespitidir, “Akp memleketi kötü yönetiyor.” sözü ise yorumdur.

Lafı uzatmaya gerek yok!

Durum tespiti: Orta sahamıza çok konuşulan şu 2  transfer lig başladıktan sonra yapıldı.

Yorum: Yeni transferler de orta sahaya ciddi bir katkı koyamazlarsa şampiyonluk hayali yine başka bahara kalır!

Dilerim bu durum tespitinden çıkan koşullu yorumum da tarihin çöplüğünde yok olur: ))

Not: Örnek durum tespitine dair yorumumda ciddiyim.

Yazar: Editor