2020-10-06 07:47:27
ekim 2020 derbinin ardından

DERBİNİN ARDINDAN

Zor bir haftayı, korku ile karışık bir telaşla beklediğimiz bir derbiyi korkularımızın ötesinde bir sonuçla bitirdik. Hatta öyle ki neredeyse üç puanı bile cebimize koyuyorduk.

Bu maçın geçen haftalardan farkı neydi? Adanasporda değişen neydi? Herkesin tek geçtiği bir maçta ezber bozdurmamızın sırrı neydi? Hepsinin yanıtı var aslında, Teknik heyet, geçen haftalardan ders çıkardığını ilk on bir kurgusu ile gösterdi.  Üç haftadır saç baş yoldurtan -ki aslında üç haftadır değil, iki yıldır- Eren Keleş kenara alınarak orta sahada Celil, Tevfik, Uğurcan görevlendirilmişti. Kanatlarda Roni ve Ryan ve ortada Özegoviç.

Rakibin orta sahayı kolay geçmemesi için kurulan üçlü ve rakip defansı öne çıkartmayacak bir ileri üçlü. Kâğıt üzerinde akıllıca görünen sisteme, bir de rakibe geniş alan bırakmama adına yakın oynama ve üst düzey yardımlaşma eklenince muktedirin parasıyla caka satan rakip, golü bulamadıkça sinirlendi; sinirlendikçe her ikili mücadelede sarı kart gördü.

Salgın nedeniyle beş oyuncu değiştirebilme hakkı rakibe avantaj üstüne avantaj sağladı. Düşünsenize yedek Gökhan İnler!

Mehmet Akyüz, Tarık Çamdalı, Gökhan İnler, Ceju gibi süper lig deneyimli yıldızlar topluluğunda elbette yedek kulübesi en az oynayanlar kadar tehlikelidir.

Fakat tüm olumsuzlukları lehine çevirmeyi başardı Adanaspor… Çünkü haddini bilerek oynadı, yardımlaşarak oynadı, mücadeleyi hiç bırakmadı.

Özellikle birkaç futbolcuya ayrı bir sayfa açmak gerekir ki yılların Mehmet Akyüzü, Donkor karşısında varlık gösteremedi. Bu yılın en doğru transferi İsaac Donkor oldu kuşkusuz. Yerinde ve zamanında müdahale, rakibe geçit vermeyen bir mücadele ile öne çıktı Donkor. Gorandan gelen her topu ya indiren ya da o topu rakipten önce alan bir Özegoviç vardı ki sahada rakip defansı çalkı oynamaya mecbur bıraktı.

Uzatmalarda her şey bitti derken Goranın o muhteşem kurtarışı ise rakibin isteğini bitirirken bize de bir puanı getirdi. Evet zor bir haftaydı ve yıldızlar topluluğundan söke söke bir puan aldık. Her şeyden önemlisi de muktedirin parası ile caka satanlara kaplan pençesini vurduk. Eleştirmeyi biliyorsak takdir etmeyi de biliriz ki teknik heyet ve Sportif direktörümüze futbolcuları bu maça iyi hazırladıkları için teşekkür etmek düşüyor bize.

Bunlar dünkü maçın güzel yanları… Elbette her şey bu kadar tozpembe değil. Hâlâ eksiklerimiz var, hâlâ gol atamıyoruz., hâlâ ligin en az gol yiyen en az gol atan beraberlikler takımı olmaya adayız. Ama bunca güzelliğe yer verdiğimiz bu yazıyı eksilerle karartmayalım. O da bir başka yazıya kalsın.

Fatin Murat SEFERBEYOĞLU

Yazar: Editor