2019-10-10 15:39:41
en iyi tercihlerden biri

Engin İpekoğlu tercihine ilişkin dışlayıcı tavır takınmanın faydası olmayacağını düşünüyorum. Sarf ettiği bir cümleyle çok ayıp etti ama onun altında yatan sebebin ezeli rakip-yeni işverene yaranma temelli olabileceği fikri de mantıksız değil. Yine de bu, söylemi meşrulaştırmıyor tabi ki.

Saha dışı etkenleri bir kenara bırakırsak ki bırakmaktan başka çaremiz olmadığını düşünüyorum, Engin İpekoğlu eğer hala bizi şampiyon yaptığı seneki oyun anlayışına sahipse, takım yapısı açısından bizim için olabilecek en iyi tercihlerden biri oldu.

Kadro belli bölgelerde yetenekli ama özellikle geride oldukça defoluyuz. Eldeki malzemeden doğru sistemle en iyi verimi almak gerek. Bunun bu ligde en iyi örneklerinden birini şampiyon olduğumuz sene Engin İpekoğlu göstermişti.

Mucizevi seriyi yakaladığımız sene her maç istisnasız topun arkasına geçip, doğru şekilde alan savunması yapıp, boşluk vermeden, hızlı hücumlarla yürüyorduk. Takım-taktik disiplini ve mücadele üst noktadaydı. Çok yetenekli olmadığımız için haddimizi bilerek, pragmatik oynuyorduk.

Levent Erişin sürekli önde basan, dağınık stilinden ziyade bize daha haddini bilen, az risk alan bir sistem lazımdı. Engin İpekoğlunun topu rakibe bırakan oyun anlayışını geri getirmesini umuyorum. O sene aynı zamanda sisteminde yeteneksiz topçularımızın da sırıtmamasını bir şekilde sağlamıştık.

Doğru, istikrarlı ve minimum hatalı sistem vasatı bir nebze de olsa kapatır. Bizde bu sene yine vasat çok. Ama doğru kullanıldığında tehlikeli silaha dönüştürülebilecek oyuncu da mevcut.

Makas daha açılmadı.

Desteği verelim, en iyisini umalım, gerisine zaten yapılacak bir şey yok.

Emin Heskey

 johan cruyff illustration ile ilgili görsel sonucu

Yazar: Editor