2017-06-16 21:38:25
en vasat onlu

Görünen o ki bu sezon da geçen sezonki gibi macera arayacağız. En azından Azeri tercihi bize bunu gösteriyor. Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki sezonda da yeni transfer fiyaskolarına hazırlıklı olmalıyız. Zira geçen seneki ile benzer işler yapılıyor. Sonuçların farklı olacağına, çok istesek de, inanmıyoruz.

Yine sessiz bir transfer dönemindeyken, 2006-2007 sezonundan bugüne yapılan en fiyasko 10 transfere bakalım.

10. Muttalip Kandemir

En eskiyi listenin en sonuna koyalım ve 2006-2007 sezonuna gidelim. Kariyerinde hiçbir takımda, bir sezonda 15 maçı geçememiş olan Muttalip Kandemir, Yeni Ereğlispor forması ile Adanaspora karşı iyi bir oyun ortaya koymuş ve takımının galibiyetinde büyük rol oynamıştı. Bu maç sonrasında transfer dönemi kapanmadan Adanaspora imza attı. Ve sezon sonuna kadar sadece 4 maçta ilk on bire girebildi. Genele değil de, sadece bir performansa bakılarak yapılan bu transferden doğal olarak verim alınamadı. Ama bu olaydan sonraki süreçte, daha bir çok transfer faciası Adanasporluları bekliyordu.

9. Chibuzor Nwogbo

Adanasporun, 1. Ligde, dönem dönem etkili olduğu 2012-2013 sezonunda forma giymişti Nwogbo. Hatta belki de Bayram Akgül döneminde, en fazla paranın harcandığı sezonda, takımın açık ara en zayıf halkasıydı. İşin ilginç yanı, her maçta da şans buluyordu. 31 maçta (ki neredeyse hepsine ilk on birde başladı) sadece 3 gol atabildi. Diyeceksiniz ki, gol dışında ne verdi, yoksa nasıl oynasın bu kadar maç? Bunun cevabı da maalesef koca bir hiç. Top kayıpları ve harcanan fırsatları saymazsak tabii. Yerine iyi bir golcü olsaydı, belki Süper Lig hasretine o sezon son verilebilirdi. Ancak Levent Eriş de, yönetim de onun varlığından şikayetçi değillerdi.

8. Fredrick Okwara

2009-2010 sezonunda Emenikenin yıldızlaşması ile üst lige çıkan Karabükspordan örnek almış olacağız ki, sonraki yaz Nijeryadan forvet Fredrick Okwara ile anlaşıldı. O dönem yabancı oyuncu hakkının sadece üç olduğunu da düşününce, gelen yabancı oyuncunun, ister istemez, önemli düzeyde katkı koymasını bekliyorsunuz. Ama Fredrick beklentilerin çeyreğini bile karşılayamadı. Takımda kaldığı sezon boyunca sadece beş maça çıkabildi ve hiç gol atamadan Adanaspor kariyeri son buldu. 

7. Jemshid Maharramov

Güvenç Kurtar döneminde takıma dahil olan ve bir çok pozisyonda oynama özelliği olduğu öne sürülerek alınan bir oyuncuydu Jemshid. Ancak kendisini sahada gördüğümüzde, bu oyuncu ancak Adanaspor sayesinde bu seviyeyi görebilir, demiştik içten içe. Adanaspor forması üzerine bol gelen isimlerden biri olarak yarım sezonda sadece altı maça çıktı ve sonrasında takımdan ayrıldı. Geçtiğimiz yıl içerisinde de bahis yaptığı iddiasıyla futboldan men edilmişti.

6. Tayfun Aksoy

Yine, sadece ve sadece Adanaspor sayesinde Türkiye liglerinde şans bulabilecek bir futbolcu... Bir oyuncuyu değerlendirirken artı hanesine ve eksi hanesine bir şeyler yazılır ve ona göre değerlendirilir genelde. Fakat sağ bek pozisyonunda oynayan Tayfun için artı hanesine bir şeyler yazmak epey zordu. Adanaspor kariyeri bittikten sonra Elazığsporda ancak u-21 seviyesinde maçlara çıkabilmiş. Şimdi ise kulüpsüz.

5. Volkan Glatt

Adanaspora gelmeden önce Kartalsporda iyi sayılabilecek bir sezon geçirmişti, nam-ı diğer Gladyatör. Ama Adanaspor forması altında o gladyatörlüğünden eser yoktu. 10 numara pozisyonunda oynayan oyuncu, fazla kiloları nedeniyle sezon boyunca iyi bir seviyeye gelemedi. Transferi öncesinde yaklaşık 7 ay sahalardan uzak kalmasının etkisi, düşük performansının başlıca sebebi idi sanıyorum. Ancak 2008-2009 sezonunun devre arasında, seviye atlatacak isimler ile Play-off mücadelesinde daha güçlü hale gelmek için 7 ay futboldan uzak kalmış birisi neden tercih edilir, bilinmez.

4. Fabiano Oliveira

Aslında bu transfere biraz da Levent Eriş inadı diyebiliriz. Aynı Ayman Abdelaziz- Ziya Doğan ilişkisi gibi... Levent Eriş, gittiği her yere götürmüş Fabianoyu. İlk birlikteliklerinde Giresunda 13 gol atınca gözüne girmiş muhtemelen. Ancak Fabiano sonraki yıllarda aynı seviyede kalamadı. Tam kariyerinin en dip noktasındayken, 2013-2014 sezonu öncesinde yine Levent Erişli Adanaspora geldi. Ama bir oyuncunun 4 sezon önceki performansına bakıp o iyi günlerini yeniden beklemek, haliyle, pek de akıllıca bir iş değil. Fabiano da kendisine inanmayanları yanıltmak için pek çaba harcamadı açıkçası. Ve Adanaspor kariyeri sadece 32 dakika ile sınırlı kaldı.

3. Ethem Ercan Pülgir

Bir stoper düşünün, 1. Ligde küme düşen Erciyessporda gördüğü kartlar ve yavaşlığı ile nam salmış. Haliyle kötü bir sezon geçirmiş. Fakat bu oyuncu sezon sonunda Süper Lige transfer yapıyor. Ercan da hiç ulaşamayacağı seviyelere Adanasporun transfer beceriksizlikleri sayesinde ulaşmış bir oyuncu olarak kayıtlara geçti. Adanaspor olmasaydı, şahsi görüşüm, geride bıraktığımız sezonda 1. lig takımlarında bile forma giyemezdi. Sezon boyunca sadece bir maçta forma giydi, onda da kendi kalesine gol attı. Bakalım önümüzdeki sezon kendisi ile devam edilecek mi?

2. Barış Memiş

Tıpkı Oliveira transferi gibi, 2-3 sene önceki performansa bakılıp da yapılmış bir transfer. Muhtemelen yönetimin aklında 2014 yılında 3-3 biten 1461 Trabzon maçındaki Barış vardı bu transferi yaparken. Fakat aradan iki sene geçmişti. Barış o döneme kıyasla epey kilo almış, sakatlanmış, iyileşmiş ve bir türlü form tutamamıştı. Eski günlerini mumla arıyordu özetle. Son sezonunda 1. Ligden düşen 1461 Trabzonla sadece 8 maça çıkabilmiş ve hiç birinde 90 dakika sahada kalmamıştı. Beklenen artık daha alt liglerde oynamasıydı, ancak devreye yine Adanaspor girdi. Barış Memiş geride bıraktığımız sezonda Adanaspor forması ile sadece 5 dakika sahada kaldı.

1.Mustafa Akçay

Ne zaman Adanaspor bir teknik direktör ile yollarını ayırsa hep taraftarların aklından ve gönlünden geçen isim olmuştur Mustafa Reşit Akçay. Ancak Adanaspor zaten bir Mustafa Akçay ile sözleşme imzalamıştı daha önce. Fakat Reşit olmayanıyla. Çoğu kişi hatırlamakta güçlük çekecektir bu ismi. Zira bu isim Adanaspor forması ile maça bile çıkmadı. Ön libero oynadığı söylenen oyuncu, kariyerini Almanyanın alt liglerinde geçirmiş. Adanaspor kariyerine(!) dair hafızalarda kalan tek sahne ise imza masasında çekildiği fotoğraf...

 mustafa akçay adanaspor ile ilgili görsel sonucu

Bu listeye daha birçok isim dahil edilebilir. Joao Luiz, Özgür Bayer, Edgar Silva, Ronieli, Mohamed Ali Kurtuluş, Emre Hızarcı, Ahmet Şahinler, Atilla Koca vs. vs.  

Fakat bir şekilde en vasat on transferi çıkarmaya çalıştık. Ve gidişata bakacak olursak, önümüzdeki süreçte bu listeye yeni isimler eklenecek.

Halit Gürer

Yazar: Editor