2015-03-29 13:12:43
eskiden adana

Nisan'da Portakal Çiçeği Festivali galiba 3. kutlamasını yapacak. Yapsın, güzeldir, üstelik turuncubeyazdır, şenlikler şamandır, eğlencelidir, eskiden beri ta Pagandan beri vardır, efendimiz de Dionyzos'tur. 

Şehirler bu şenlikleriyle vardır bana sorarsanız. Kimliği olan şehirlerin alışkanlıkları, törenleri ve töreleri vardır. Tabi mekanları da vardır. Örneğin "Gümüşat" bu manada eşisiz bir mekandır, bir klasiktir, efsanedir ve ne güzeldir.

Gümüşat'ı olmayan bir Adana eksik kalır.

Nisan'da şenlik var ya eskiden, yani benim çocukluğumda filan Adana'nın her akşamı bir festivaldi. İhtiyarlar daha iyi bilir:)

Sular dediğimiz mevki yani şimdiki Şadırvan ve Gümüşat bölgesi sayısı 10 civarında olan yazlık sinemalarıyla şölen havasını hemen hemen her akşam yaşardı. Tabi hafta sonu olunca da orada iğne atsan yere düşmezdi. Sokak boyunca nerdeyse Kasım Gülek'ten İstasyon'a kadar mekanların masaları dizilirdi ve Adanalı orada keyfine göre eğlenirdi.

Şimdi de güzel yerler ve şehri dinamik tutan etkinlikler var ama örneğin geçen bir 30 senede gerek ülkenin ve gerekse Adana'nın basiretsiz yöneticileri, hatırı sayılır bir bağnazlık, yoksulluk, işsizlik, halkı gözetmeyen antidemokratik zihniyetler, yasakçılık ülkeyi ve Güzelim Adana'yı on yıllarca geriye itmiştir.

İtmeye de devam ediyor. Çünkü taşra kurnazlığının çapı büyük bir şehri yönetmeye yetmez, bir şehrin istikbaline dair strateji vs bilmezler ve dolayısıyla üretemezler ama profesyonelce popülisttirler, bir "köylü kurnazlıkları" da buradan geliyor zaten.

Nedir?

Kaygıya gerek yok. Üç beş veya on üç sene insan ömründe bile aman aman bir zaman dilimine karşılık gelmez ki bir şehrin ve ülkenin kara kaderi olmaya devam etsin ve zaten kader diye bir şey yokken...

Gelir geçer ve gider herkes ve her şey. Adana kendi bereketiyle bir eski şehri yeniden ve daha mutlu ve huzurlu kurar.

Yılgınlık yok! Portakal Çiçeği Festivali güzel olacaktır. Adana'mız zaten güzel.

Yazar: Editor