2012-02-11 18:42:09
filler ve çimenler

Mutlak İktidar İçin

 http://www.animalclipart.net/animal_clipart_images/republican_elephant_0515-0912-0710-4257_SMU.jpg

Gündem hakkında yazmak mümkün mü şu ara? Biliyorsunuz, hemen hemen her gündeme balıklama dalıyoruz. Ucundan kenarından veya fasılalı yazılarla.

Ve fakat bu aradaki gündeme yanaşıp vakıf olup bilgi edinip fikir oluşturup bir şey yazmak… Tam burada hay bin kunduz, diyesim geldi.

MİT, Emniyet, Savcılar, Hükümet, KCK, görevden almalar, özel yetkilerle görev vermeler, arada TV’ler gazeteler, çeşit çeşit yazarlar… Yahu bildiğiniz bir Holivut senaryosu kurgusunda şu süreçte yaşananlar.

Benim burada öylece hariçten gazel okumama gerek yok, zira yaya kalabilirim. Basından şöyle bir alıntıyla bu akşam yazısını toparlasam:

"Sistemi elinde tutan rejimin farklı güçleri arasında iktidar çatışması her zaman vardır ve olacaktır. Geçmişte Kemalist rejimin farklı varyantları arasında bir çatışma yaşanırken, bugün İslamcıların farklı politik kuvvetleri arasında bir çatışma yaşanıyor.

Devletin stratejik kurumlarını ele geçiren Gülen cemaati ile Başbakan Erdoğan arasındaki iktidar çatışması şiddetlenerek artıyor. Gülen’in Erdoğan için yayımladığı kaset basın dünyasında izlendi. Gülen çok açık bir şekilde uyarmıştı:

Ya benim vitrinimde çık ya da bana itaat et etmezsen de büyük tokadı yersin. Şimdi itaat etmek istemeyen Erdoğan’a ve AKP’ye yönelik hamleler fiilen uygulanmaya geçti.Başbakan Erdoğan da, elindeki gücü kullanarak tek başına liderlik sevdasını sürdürmekte kararlı görünüyor.

Zaman zaman kendisine büyük destek sunan cemaatin medyasına da ince uyarılar yapıyor. Böylelikle iktidar rekabetinde var olduğunu söylemekle kalmıyor, attığı adımlarla pekiştirmenin yollarını arıyor. Bunun en somut örneği ise Gül’ün cumhurbaşkanlığı konusu oldu. AKP, Gül’ün görev süresini 7 yıl olarak belirledi ve sadece bir kez seçilebileceğine dair yasayı parlamentoda geçirdi.

Gül, bu durumdan son derece rahatsız oldu ama yasayı onaylamak zorunda kaldı. Gülen cemaati ise, Gül’ü ikinci kez cumhurbaşkanı olarak görmek istiyordu. Cemaatin bu planı bozuldu ve doğal olarak öfkesi arttı. Bu bakımdan Erdoğan çok açık olarak hedef tahtasına oturtulmaya başlandı." 

Böylece sürüp gidiyor macera. Bekleyeceğiz ve göreceğiz, bakalım daha nelere tanık olacağız?

Yazar: Editor