2018-11-05 14:38:31
formaya karşı suç işlemeyin

Küçük küçük işaretler büyük anlamlar içerip hazin sonuçlar doğurabiliyor.  Hayat felsefesi yapmadan direkt konuya gireceğim.

Örneğin geçen sezon.

Kemal Kılıç Hocanın sonu aslında oyuncu tercihlerinden oldu. Sadece bir isim üzerinden konuyu somutlaştıracağım. İlk yarıdaki Demirspor Adanaspor maçında 1-0 yenikken oyuna Gökhan Merali aldı kurtarıcı diye. Eyvah dedik, Hoca takımı tanımıyor veya futbolu unutmuş. Daha sonra birinde de Gazişehir karşısına Gökhan Meralle çıkmıştı sahaya. Dörtlemişlerdi bizi.

Kemal Hoca ilk yarıyı bitiremedi. Çünkü güvenirliğini kaybetmişti, ona olan inancımız bitivermişti. Zira futbolun kendi adaleti vardır. Eninde sonunda işler.

Derken Osman Hoca geldi. Daha ilk maçında İstanbulspora karşı, skor berabereyken olası bir galibiyet için koz olarak sahaya Gökhan Meral sürmesin mi? Eyvah dedik. Bu hoca da takımı tanımıyor ve muhtemelen futbolu da aşınmış. Önce Gökhan kardeşimiz gitti, sonra da Osman Hoca. Doğru gidişlerdi. İki hocanın gidişinde de futbol zihniyetlerinin yetersizliği kadar oyuncu tercihlerindeki hatalar etkiliydi. Hatalar diyoruz, çünkü istifa etmek zorunda kaldılar.

Nedir?

Coşkun Hocaya karşı olumsuz herhangi bir düşüncemiz yok. Konsantrasyonu özellikle Adanaspora olduğu sürece ömür boyu bizde kalsa ne iş diye sormayız.

Ve fakat!

Coşkun Hoca da futbolcuya hak etmediği o formayı verme konusunda ısrarcı olursa kendi başını yakar bence. E. K. ile filan yol alabileceğini düşünüyorsa Hocamız fena yanılıyordur. Kendisi her ne kadar itiraf edemese de, elinde gereken futbolcu olmayabilir ve zaten yok ama tek çare E.K, A.G vs değil, her maç da Karabük maçı değil, gördük işte. Hiç mi yok? Alt yapıdan iki futbolcumuzu alsın A takıma, onların yerine koysun,  onu alkışlayalım ve cesareti bin kere takdir edelim. Ama takıma futbolcu diye dayatılmış birilerine o güzelim Adanaspor formasını ısrarla verirseniz size olan inancımızı ve güvenimizi kaybederiz ki yönetime bu sebeplerden dolayı güveni çoktan kaybettik. Bunu siz yapmayın lütfen. Bazı futbolcular hakikaten sadece antrenman hunisidir ve bırakınız öyle kalsınlar, resmi maçlarda sahada futbolcu diye var olmasınlar.

Tribün gerçektir ve yalındır ve acımasızdır! Şunu kolayca deyiveririz: Hoca takımı hala tanımıyor veya futbolu unutmuş.

Korkmayın Hocam, bunlara forma vereceğinize alın alt yapıdan 17-18 yaşındaki çocukları. Size tek laf eden namerttir. Biz sizi cesaretinizle tanıyoruz adaletsizliğinizle değil. O formayı E.K. gibi birine giydirmek Adanaspora yapılmış bir adaletsizliktir. Yönetimin onu futbolcu diye transfer etmiş olmasındaki kurnazlık zaten hepimizin yıllar içinde edindiği hazin bir tecrübe, o konuya girmiyoruz bile. Yönetimin Adanaspora karşı adaletsiz olması, Adanaspora karşı adeta suç işliyor olması ayrı bir yazının konusu. Siz teknik direktör olarak bu suça ortak olmak zorunda değilsiniz.

Lig başından bugüne kadar mesafe kat edip gelişim gösteren futbolcular var. Onlara saygı duyuyoruz.

Fakat bunu yanında; E.K.nin, A.G.nin, G.A.nın, A.Ö.nün ya da bir başkasının neler hissettiği, bu beylerin incinip incinmediği bizi ilgilendirmiyor. Bizi Adanaspor ilgilendiriyor. Adanasporun, Adanasporluluğun incinip incinmemesi bizi ilgilendiriyor.

Bu arkadaşları bir dahaki Karabük maçına kadar alt yapıya yollayabilirsiniz pek ala. Yerlerine alt yapıdan alınacak futbolcular bu arkadaşlardan daha kötü nasıl olabilir? Olamaz. Hiç olmazsa kendi yapımızdan çıkan çocuklara şans vermiş oluruz. Eskişehire bakmak yeter.

Ya da Hocam, şimdiden başlayıp devre arasına kadar, bu formaya layık futbolcu isteyebilirsiniz, bunu ısrarla isteyebilirsiniz, Başkan almazsa futbol istikbalinize siz karar verirsiniz, tribünün vereceği karardan iyi olacaktır bu!

Yazar: Editor