2016-09-06 13:38:12
futbol denen muamma / mahir alev

68 -70 cm çapında 410-420 gr ağırlığında bir küre, insanları niye bu kadar etkiler diye ara sıra sorarım kendime. Nedir insanları bu kadar cezbeden şey? Futbolcu olmak mı, yoksa Teknik Direktör ve hatta bir Spor Kulübünün Başkanı olmak mı? Bunların hepsi Seyirci veya Taraftar için mi var yoksa Taraftar bunlar için mi var? Bir bakalım.

Futbolcu, bir futbol oyununun olmazsa olmazı. Bu işten hem para hem şöhret kazananı, ama sadece iyi, hatta en iyi olmak koşulu ile. İyi olmazsa, üstelik bir iki maç değil, her maçta iyi olmak zorunda, aksi halde küfürlerin bini bir para olur gelir ona doğru.

Teknik Direktör bu işin hem Veziri hem de Günah Keçisi. Takım iyi netice alıyorsa onun katkısı çok büyüktür. Vezir muamelesi görür. Ama işler istenildiği gibi gitmiyorsa -kime göre olduğunun bir anlamı yok - takımın Günah Keçisidir ve ilk gözden çıkarılandır. Kariyer mariyer fayda etmez. Bileti kesilir ve yollanır. Geçmiş başarılar artık mazide kalan hatıralardır.

Başkan bu işin Kralıdır. Her şey onun emri ile olur. Eğer statü olarak bir dernek kulübünün başkanı ise kongreye kadar Kraldır. Eğer kongrede üyeleri inandıramazsa gider. Zaman zaman da Taraftar gönderir kongreye bırakmadan. Ama yok bir kulübün sahibi olarak Başkan ise o zaman tam bir Kral, yoktur büyüğü... Her şey ona sorulur, ol derse olur olma derse olmaz. 

Taraftar bu işin neresindedir diye sorarsak, kimine göre Asıl Patrondur. Her şey onun istekleri doğrultusunda gelişir. Teknik Direktörü Vezir de Günah Keçisi de yapan genellikle odur. Takım onundur. Oyuncu aldırır, kafası bozulur gönderir, Başkanı göklere çıkarır sonra aniden bir bırakır, Başkan yere çakılır, umurunda değildir. Taraftar konusunda sayfalar dolusu yazsam yine de tam olarak onu anlatamam. Cefa çeken de odur, sefa süren de. Deplasman yapar paralı parasız, pankart yapar el emeği göz nuru. Zaman zaman emanetlere ihtiyaç duyar, Allah ne verdiyse girişir. Maçlarda sesi kısılana kadar marşlar söyler, eğlenir, hüzünlenir, kızar, söver, asar keser - e bazıları tabi çekirdek te çinter kapalıda da oturur-.

Güzel şeydir futbol, bir yerinde olmak gerek.

Mahir Alev

Yazar: Editor