2015-12-07 14:36:20
gbb ardı kubilay arı

Maça iyi ve kötü anlamda iki kişi damgasını vurdu.

·Hep deriz ya! Önce kötüden başlayalım. Karşılaşmanın hakemi Onur KARABAŞ, çok önemli bariz hatalar yaptı.

·Maçın henüz başında, G. Antep Bld.li oyuncu, Nikola Raspopoviç’ in kendi kalesine gönderdiği pozisyonda, mutlak golümüzü saymadı. Oysaki ofsayt pozisyonun içerisinde bulunan golcü oyuncumuz Ergin KELEŞ’in topla buluşmasını beklemesi gerekirdi. Hadi yan hakem pozisyonu iyi süzemedi. Çok yakın durumda bulunan, orta hakem’in karara etken olması lazımdı. Çünkü rakipten gelen pozisyon ofsayt olmaz kuralı işlemeliydi.

·Golümüzü vermediği gibi, birkaç dakika sonra, yok pozisyonda ceza sahamız önünde rakip’e kritik serbest vuruş vererek, sonuca etki edebilirdi. Neyse ki, değerlendiremediler.

·Bununla da kalmayıp, yine rakip defans oyuncusunun eline çarpan top, dünyanın her tarafında penaltıdır. Ele çarpan top, çok müsait pozisyondaki Tevfik ALTINDAĞ’ın önüne geldi. Her ne hikmetse, penaltı pozisyonunda avantaj kuralını uygulamak nerde görülmüş.

·Kısacası, karşılaşmanın hakemi Onur KARABAŞ, adı gibi değil, soyadı gibi bir maç yönetti.

·İyi olarak, son haftaların tartışmasız en iyi oyuncusu Magaye GUAYE idi. Artık onu izlemek bir keyif oldu. Zaten kalite oyuncu olduğu her halinden belliydi. Sayılan ve sayılmayan gollerin pasları harikaydı. Bu güzel oyununa gol atması yakışırdı. Onu da maçın uzatma dakikalarında, Fahri AKYOL ile girilen pozisyonda, aynı oyuncunun bencilliği neticesinde gerçekleştiremedi. Oysa ki, kaçan bu pozisyonda 4 kişi ile, tam bir halı saha golü atabilecek kadar müsaitti. En çok onun adına üzüldüm. Fahri AKYOL adına ise, hepimiz çok sinirlendik. Akabinde, dönen top kalemizde çok pahalıya mal olabilirdi. Ciddiyetten bir an dahi, uzaklaşmamak gerekiyor. İşte, futbol böyle bir oyun. Engin hoca’nın bu oyuncunun dikkatini çekeceğini düşünüyorum.

·İlk yarıda Samican KESKİN çok mücadele etti. Rakibin oyununu bozdu. İyiler arasındaydı. Ancak 2. yarıda yorulmanın da etkisiyle, oyundan düştü. Engin hoca’da haklı olarak oyundan aldı.

·Kaleci Hayrullah Mert AKYÜZ, son haftalarda yediği hatalı goller ile, maça ürkek başladı. Ancak, birkaç yan topta başarılı olarak, güven kazandı. Özgüveni geldikçe, maçın sonuna kadar hatasız oynadı. Kendisinden, hep böyle oynamasını bekliyoruz.

·Golcümüz, Ergin KELEŞ, hep aynı istikrarda devam ediyor. Rakip defansın dengesini çok bozdu. Yine klâsına yakışır bir gol attı. Kutluyorum.

·Defansımız bu kadar baskıya rağmen, hata yapmadı. Yerinde müdahaleler yaptı.

·Oyuna sonradan giren oyuncumuz, Ahmet DERELİ yakaladığı şansı kullanamıyor. İkili mücadelelerde oyuna sonradan girmesine rağmen, ayakta kalamadığı gibi, defansına da yardım etmeyerek, iyi bir görüntü çizmedi. Bir ara, Engin hoca’nın uyarısıyla defansa yardıma gelmeye başladı. Oysa, burda bir takım oyunu oynanıyor, bunu kendisinin idrak etmesi lazımdı.

·55 dk.dan sonra çok baskı yedik. Bunda rakibin geride olması ve sıralamada bulunduğu konum gereğiyle, altından kalkması gerekiyordu. Bu bilinçle, varını yoğunu ortaya koydu. Bu baskıyı kırmamız gerekirdi. Kıramadık. Çünkü, çizgide oynayan oyuncularımız, Ahmet DERELİ ve Magaye GUAYE ofansif özellikli futbolculardı. Kenar beklerine pek fazla yardıma gelememeleri. O bölgeleri iyi kapatamamız nedeniyle, G. Antep bld. takımı kanatları çok iyi kullandı. Engin hoca, o bölgelere o karakterde oynayabilecek oyuncularla çözüm bulacaktır. Magaye GUAYE forvet arkası değerlendirilse daha iyi olabilir. Zira Ergin KELEŞ ile uyumu da yakalamışken.

·Engin hoca ise, elindeki kadroya göre, yerinde değişikliklerle başarılı bir haftayı daha geride bıraktı. Kalan son 4 hafta’nın ilk periyodunu da başarıyla geçtik. Kaldı 3 hafta, yine aynı düşünceyle toplayabileceğimiz en maksimum puanları toplayıp, devre arasına girmeyi bekliyoruz. Ondan sonrası mı? Taraftar tribünde söyledi.

Kubilay ARI

Yazar: Editor