2019-01-16 09:58:14
gelenek görenek ve adanaspor

Örf dediğimiz şeyin kanun ve ahlak yerine geçebilen, fakat gerçekte kanun olmayan davranış kalıbı olduğunu biliriz.

Âdet de bir topluluğun yapmaya ve uymaya alışageldiği ve topluluk tarafından yapılması gerekli görünen davranış kalıbı olarak tanınır. 

Gelenek, bir toplumda çok eskilerden kalmış olmaları dolayısıyla saygın tutulup kuşaktan kuşağa aktarılan, yaptırım gücü olan kültürel kalıntılarıdır.

"Görmek"ten türetilmiş "görenek" kelimesine, "bireylerin çevresine bakarak yaptıkları şey, adet, usul, alışılmış tarz, eylem" denir. Bir şeyin görülerek yapma alışkanlığının kazanılmasıyla elde edilir.  

Töre, bir toplumda ahlak, gelenek, görenek ile belirlenmiş, benimsenmiş davranışların ve yaşam biçimlerinin, öteden beri uyulan toplumsal kuralların, şu ya da bu konuda tutulan yolların tümü.

Bunların hepsi sözlükten.

Aşağıda yazılanlar ise bizim Adanaspor hayatımızdan.

Şu kulüp yönetimi namına bizde nedir örf?

Evet! İhtiyaca göre bir kadro belirlememek bizim örfümüz olmuş. Kanun değil ama kanun yerine geçmiş bizde. Artık tanık olduğumuz hiçbir şeye şaşırmıyoruz.

Âdet ise yukarıdaki durumun bir davranış kalıbına dönüşmüş olması. Kötü bir âdet.

İyi topçu yetiştirme, kaliteli futbolcuyu bulup transfer etme geleneğimizi kaybetmiş durumdayız. Ağır bir kayıp.

Çevremizdeki yani ligimizdeki takımların yaptıklarını yapacak bir görenekten de yoksun durumdayız. Körleşmenin göreneği olmaz.

Onlarca senelik töremizden de uzaklaşmış oluyoruz böylece, özellikle son dört yılda; önceden yaptığımız iyi işleri, yapmamız gereken hamleleri yapamayacak duruma geldik. Bir futbol takımı adına tuttuğumuz bir yol da yok adeta.

Yoksa bir tören olmaz başarılı bir tören, dedi Eric Cantona.

Yazar: Editor